Strony

piątek, 2 lutego 2018

Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny - 2 lutego


2 LUTEGO
Oczyszczenie Najśw. Maryji Panny
Ryt zdwoj. 2-ej klasy.   Szaty białe

   Święto Oczyszczenia przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Pańskim i zamyka cykl świąt okresu Bożego Narodzenia. Jest to pamiątka Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania obrzędu Oczyszczenia przez Najśw. Maryję Pannę. W Jerozolimie już w 4 wieku na pamiątkę tych faktów obchodzono wielką uroczystość połączoną z procesją. W wieku szóstym święto rozszerzyło się do innych prowincji w Kościele. Liturgia, uwzględniając w wielkim stopniu osobę Matki Boskiej, przede wszystkim jednak rozważa przyjście do świątyni Mesjasza (Lekcja) : na co należało się przygotować przez oczyszczenie duszy.
   Kościół pomny, że Pan Jezus jest Światłością świata, poświęca woskowe świece. Po poświęceniu odbywa się procesja że świecami, co wyobraża podróż Rodziny najświętszej do Jerozolimy. Przed śmiercią podaje się konającemu świecę do ręki, jakoby na przypomnienie starca Symeona, który z ufnością w łaski Chrystusowe schodził z tego świata. Pobożni zapalają poświęcone świece podczas burzy, dlatego świecę nazywają gromnicą, a samo święto Matką Boską Gromniczną.
   Jeżeli święto wypadnie w niedzielę uprzywilejowaną, przenosi się święto, jednak święcenie gromnic odprawia się zawsze 2 lutego.

Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1949 r.p

Od redakcji: Moderniści znieśli to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt ku czci N.M.P. (jeszcze w VII w. zajmowało ono w Rzymie drugie miejsce po Wniebowzięciu). Po rewolucji liturgicznej antypapieża Montiniego w 1969 roku święto w posoborowym "kościele" nosi nazwę "Ofiarowania Pańskiego" (podobnie święto to nazywa się również w sektach protestanckich).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.