Strony

wtorek, 8 stycznia 2019

Przesłanie z okazji uroczystości w Warszawie w 225. rocznicę śmierci króla Ludwika XVI

JKM król Francji i Nawarry Ludwik XX

Od Redakcji: 20 stycznia 2019 roku, w przeddzień rocznicy męczeńskiej śmierci króla Francji i Nawarry Ludwika XVI, przed ambasadą francuską w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca monarchę. Jej organizatorem jest środowisko Polskich Konserwatystów, które zaprasza Czytelników Portalu Legitymistycznego, aby stawili się o godz. 10.00 przy ul. Pięknej 1. Od 1830 roku monarchia francuska przebywa na wygnaniu, ale przecież Bóg nie cofnął mianowania swoim Porucznikom – święta sprawa Burbonów przetrwa burze, a my, Polacy, możemy wesprzeć dzieło odbudowy. Dlatego, aby zachęcić Państwa do udziału w uroczystości, przywołujemy słowa człowieka, który jest Francją – Jego Królewskiej Mości króla Francji i Nawarry Ludwika XX. Najjaśniejszy Pan w styczniu 2018 roku przekazał Polskim Konserwatystom głęboko poruszające słowa, które zostały odczytane podczas obchodów 225. rocznicy śmierci jego poprzednika. Te zdania, tak trafnie oddające podstawowy sens przyjaźni polsko-francuskiej, pozostają nadal aktualne. 
Niech żyje Francja Lilii! Niech żyje przyjaźń polsko-francuska! Niech żyje kontrrewolucja!

Drodzy Przyjaciele,

Serdecznie dziękuję Wam za organizację drugiej już publicznej ceremonii w rocznicę egzekucji króla Ludwika XVI. Dzięki tej inicjatywie dołączyliście do wszystkich tych ludzi wiernych idei, którzy są zarówno we Francji, jak i w innych krajach, i nie zapominają o tej dacie.

Po 225 latach pamięć jest żywa, a ofiara króla zawsze oświetla nasze życie i nasze nadzieje.

Ważne jest, aby Ludwik XVI był honorowany w Polsce. Czyż nie jest on najbardziej polskim z królów Francji? We krwi jego ojca płynęła krew Marii Leszczyńskiej – żony jego dziadka Ludwika XV, a jego matka była córką króla Polski Augusta III. Dwór polski pogrążył się w żałobie, gdy dowiedział się o zamachu na króla Francji.

W ten sposób powstała ponad stuletnia przyjaźń pomiędzy naszymi krajami. Ta więź krwi wzmocniła drugą więź istniejącą między dwoma narodami – więź katolicką, która zdeterminowała ich przeznaczenie i zbudowała ich tożsamość.

Niech pamięć o Ludwiku XVI, pielęgnowana w Polsce, podobnie, jak i we Francji, pomaga utrzymać trwały związek między naszymi dwoma krajami, wciąż zaangażowanymi we wspólną historię, jak również w zagadnienia europejskie. Zadaniem naszych dwóch narodów jest dać Staremu Kontynentowi duszę, która pozwoli w kwestiach politycznych uniknąć ograniczenia wyłącznie do spraw ludzi i ich wyborów, a także osiągnąć przeznaczenie.

Jeszcze raz dziękuję,

Ludwik, diuk Andegaweński1

tłumaczenie: Sandra Błażejewska




1 Najjaśniejszy Pan król Francji i Nawarry, podobnie jak czyniło to wielu innych władców, którzy przebywali na emigracji i nie mogli sprawować należnej im władzy, posługuje się tytułem nadanym mu przez ojca, króla Alfonsa II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.