Jutro, tj. w Piątek w Oktawie Wielkanocy, podobnie jak w każdy inny piątek w całym roku (za wyjątkiem Świąt Nakazanych) obowiązuje w Kościele katolickim post jakościowy (tj. nie wolno spożywać mięsa i rosołu). A więc wbrew bredniom i majaczeniom modernistów, i wbrew temu co można przeczytać na różnych pseudo-katolickich portalach, jutro normalnie pościmy.
II. Dni postne.
l. Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (lex solius abstinentiae) obowiązuje we wszystkie piątki całego roku (kan. 1252 § l).
[...]
4. W niedziele i święta nakazane (festa de praecepto), z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, post nie obowiązuje; jeżeli wigilia przypadnie na niedzielę, to postu nie przenosi się na sobotę (kan. 1252 § 4). Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, a nie jak dotychczas, w Wielką Sobotę w południe. Jeżeli w jakiejś miejscowości któreś ze świąt nakazanych jest zniesione lub przeniesione na najbliższą niedzielę, post nie przestaje w tym dniu obowiązywać. W niedziele wielkopostne nie ma postu; w święta natomiast nakazane, przypadające w Wielkim Poście, post obowiązuje.
5. Powyższe przepisy nie zmieniają indultów partykularnych, ślubów osób fizycznych czy moralnych, reguł i konstytucji jakiegokolwiek zakonu lub zatwierdzonego stowarzyszenia tak mężczyzn jak niewiast, prowadzących życie wspólne, nawet bez ślubów (kan. 1253).
"Z racji tego, że każdy dzień oktawy jest uroczystością Zmartwychwstania, w piątek wielkanocny nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych."
OdpowiedzUsuńNie wiem z czego pochodzi ten cytat, ale zapewne z wspomnianych wyżej bredni i majaczeń modernistycznych, bardzo chętnie przytaczanych przez różne pseudo-katolickie portale.
UsuńA więc tak: po 1. w Kościele katolickim formalnie nie istnieje w ogóle takie pojęcie jak "uroczystość". Są Święta (festa); które zasadniczo dzielą się na a) ryt zdwojony (duplex), b) ryt półzdwojony (semi-duplex), c) ryt prosty (simplex). Dodatkowo ryt zdwojony dzieli się też na a) zdwojony I klasy (najwyższy), b) zdwojony większy (duplex majus) oraz c) zdwojony. Wszystkie te podziały mają znaczenie wyłącznie w liturgii, i nie mają żadnego wpływu na zasady dyscyplinarne dotyczące postów.
Po 2. Oktawa Wielkanocna ma status oktawy uprzywilejowanej 1 klasy, a więc znosi wszystkie inne święta (w tym tygodniu nie mieliśmy np. Św. Marka czy Św. Wojciecha, bo była Oktawa i te święta przenoszą się na przyszły tydzień). Poszczególne dni tej Oktawy nie mają też równej rangi. Poniedziałek i Wtorek mają rangę rytu zdwojonego I klasy (czyli tak samo jak Niedziela Zmartwychwstania). Pozostałe dni, w tym dzień dzisiejszy, mają już tylko ryt półzdwojony. To wszystko jednak wciąż nie ma żadnego wpływu na post jakościowy.
Po 3. zgodnie z przytoczonymi wyżej jasnymi zasadami Prawa kanonicznego, tylko niedziele i święta nakazane znoszą post. Dziś nie jest ani niedziela, ani święto nakazane (nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Św., i powstrzymania się od prac niekoniecznych), a więc post jakościowy dziś normalnie obowiązuje. Tak stanowi Prawo Kanoniczne. Wyjątkiem byłoby tylko, gdyby w piątek wypadło np. Boże Narodzenie (25 grudnia), lub inne święto nakazane. W tym roku taka okazja będzie w dniu 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie N.M.P. Wtedy rzeczywiście nie będzie obowiązywać post jakościowy.