Odznaka powojenna |
Dokładnie 75 lat temu, 10 sierpnia 1944 r. - utworzony został decyzją Rady Politycznej NSZ-Zachód najsłynniejszy oddział zbrojny Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ-ZJ) - Brygada Świętokrzyska NSZ. Sformowanie Brygady nastąpiło dnia 11 sierpnia 1944. Dowódcą Brygady został mjr Antoni Szacki ps. „Bohun”, „Dąbrowski” a jego zastępcą Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”. W początkowym okresie Brygada liczyła ok. 850 ludzi. Stopniowo powiększała swoją liczebność, dochodząc jesienią 1944 r. do ok. 1200 ludzi. Wiosną 1945 r. - w szczytowym momencie swej działalności, Brygada liczyła ok. 1400 osób.
Orzeł 204.pp Brygada Świętokrzyska. |
W czasie okupacji stalinowskiej w latach 1945-1956 żołnierze Brygady Świętokrzyskiej skazywani byli przez komunistów, w licznych procesach sądowych, na kary śmierci lub długoletniego więzienia. Komunistyczne władze zażądały wydania żołnierzy formacji przebywających na zachodzie jako „jednostki kolaboracyjnej”, a jej dowódcę A. Szackiego (ps. „Bohun-Dąbrowski”) uznały za zbrodniarza wojennego. W sierpniu 1950 w Tuluzie odbył się proces przed sądem francuskim, który całkowicie uniewinnił A. Szackiego od stawianych zarzutów i odmówił wydania jego i innych żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej komunistycznym władzom okupacyjnym w Polsce.
W związku z uroczystościami 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wypowiedział się, że "Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami. Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego"
Żołnierze oddziału podczas parady w 1945 |
"Brygada Świętokrzyska to Polski przednia straż!
Brygada Świętokrzyska to zbrojny hufiec nasz!
Ojczyźnie dar niesiemy ze krwi i naszych ran!
Jak jeden mąż staniemy, bo żołnierz wielki pan!"
Narodowe Siły Zbrojne ! NSZ !
Cześć i chwała Bohaterom!
Śmierć wrogom Ojczyzny!
Cześć i chwała Bohaterom!
Śmierć wrogom Ojczyzny!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.