Strony

poniedziałek, 26 kwietnia 2021

26. IV. – Najśw. Maryja Panna, Matka Dobrej Rady.


 Kiedy Jezus został ukrzyżowany, mimo niepokoju, jaki zapanował w przyrodzie, w sercach tych, którzy ufali Jezusowi, zapanował pokój. Wielki wewnętrzny pokój, napełniający Maryję, udzielał się Jej najbliższemu otoczeniu. Ona wiedziała, że ta Ofiara była potrzebna. Maryja z pełną ufnością poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi on z pierwszej połowy XV wieku. Związana jest z nim pewna opowieść. Kiedy w Genazzano kończono budowę kościoła dla Matki Bożej, na jednej z jego ścian pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Gdy któregoś dnia przyszli do Genazzano dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, miejscowości leżącej w ich ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.

Do rozszerzenia kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się augustianin o. Andrzej Bacci. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozpowszechnianiem kopii tego obrazu. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.

Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc. "W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeżeli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce" - powtarzał św. Bernard z Clairvaux (XII w.). Do Maryi można odnieść słowa proroka Izajasza: "I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej" (Iz 11, 2). To samo powiedział do Maryi Archanioł Gabriel: "Duch Święty zstąpi na Ciebie" (Łk 1, 35). W innych miejscach Biblia wspomina: "Moja jest rada i stałość, moja - rozwaga" (Prz 8, 14); "Rada jej rozlewać się będzie jak żywe źródło" (Syr 21, 13); "Słuchaj, synu, przyjmij me zasady, a rady mojej nie odrzucaj" (Syr 6, 23). Wśród wielu tytułów, jakimi Kościół obdarza Matkę Bożą, ten jest szczególny. Dlatego doczekał się osobnego wspomnienia, a w zakonach augustiańskich nawet święta.

Źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-26b.php3

4 komentarze:

  1. Czy wg Pana szczepienia powinny być obowiązkowe? Chodzi mi zarówno o te obecne szczepienia obowiązkowe jak i o szczepienia na COVID (coraz bardziej teoretycznie obowiązkowe).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem żadne szczepienia nie powinny być obowiązkowe, może z wyjątkiem tych, które są stosowane od wielu lat (mam na myśli całe pokolenia, naszych rodziców i dziadków, a nie ostatnie kilka lat), i co do których jest całkowita pewność, że są bezpieczne, nie szkodzą a naprawdę pomagają. Natomiast w przypadku szczepień na covid, nie ma żadnej pewności, więc absolutnie nie powinny być obowiązkowe, a wręcz powinno się ich zaniechać, do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

      Usuń
  2. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
    Orientuje się Pan czy wspomnienie N.M.P.Matki Łaski Bożej 7.V. wprowadzili moderniści w neo kościele czy też istniało wcześniej w Kościele Świętym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy to święto istniało wcześniej. Bardzo możliwe że tak, ale tylko lokalnie (gdzieś przeczytałem, że w diecezji kieleckiej, ale nie wiadomo od kiedy). Wiele świąt maryjnych (i nie tylko) istniało tylko w niektórych krajach, diecezjach lub zakonach. W 1921 r. Papież Benedykt XV, na prośbę kard. Merciera, zezwolił na odprawianie w Belgii oficjum i Mszy o Najświętszej Maryi Pannie, Pośredniczce wszystkich łask, w dniu 31 maja. Stolica Apostolska pozwoliła odprawiać to oficjum i Mszę wielu innym diecezjom i rodzinom zakonnym zgodnie z ich prośbami. Dzięki temu wspomnienie o Najświętszej Maryi Pannie Pośredniczce stało się niemal powszechne (w Polsce obowiązywało właśnie, m.in, w diecezji kieleckiej). Papież Pius XII w 1954 r. wprowadził dla całego Kościoła nowe święto - Maki Bożej Królowej, właśnie na dzień 31 maja (które zresztą moderniści 15 lat później znieśli, zastępując Nawiedzeniem N.M.P., które przenieśli z lipca), i być może w wyniku tego powstało to "wspomnienie" w dniu 7 maja, jako rzekoma kontynuacja wcześniejszego zwyczaju, ale już pod inną nazwą, rzekomo nawiązującą do Pośrednictwa N.M.P... Akurat święto Matki Bożej Dobrej Rady również nie jest świętem liturgicznym w całym Kościele, a np. tylko w zakonach o tradycji augustiańskiej etc.

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.