Strony

czwartek, 26 sierpnia 2021

26 sierpnia, Święto Matki Bożej Częstochowskiej.


1. Jest zakątek na tej ziemi,
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.

Ref.
Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

     26 sierpnia Kościół Katolicki w Polsce obchodzi Święto Najświętszej Maryi Panny w Jej Jasnogórskim Wizerunku (Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - święto I klasy). Kluczowe znaczenie odegrała postać o. Honorata Koźmińskiego OFMCap, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski - Maryi. O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.

      Dopiero Papież-Polak, święty Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono je 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. "polski" Papież Pius XI ustalił jako dzień uroczystości 26 sierpnia oraz rozciągnął obchody Święta na całą Polskę zatwierdzając nowy tekst Mszy św. i brewiarza. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Dzisiaj w sposób szczególny zachęcamy do wzmożonej modlitwy oraz refleksji nad sytuacją w Polsce i na świecie.  

Maryjo, prosimy, strzeż naszą Ojczyznę i Rodziny, by nigdy nie utraciły świętej wiary katolickiej oraz by nigdy nie odstąpiły od Twojego Syna Jezusa Chrystusa, od Ciebie Maryjo i Kościoła Świętego.

Redakcja Tenete Traditiones

PS. Słowo redaktora naczelnego: Dziś święto Matki Bożej Jasnogórskiej - Częstochowskiej, naszej Pani i Królowej naszego Narodu. Jej szczególnie dziękuję za mój ostatni sukces. To dzięki Jej wstawiennictwu UDAŁO SIĘ, bo samymi tylko staraniami i chęciami człowiek nie jest w stanie niczego osiągnąć, a Bóg śmieje się z naszych planów i "samodzielnych decyzji". Bóg dał i dopuścił! Jezus Chrystus jest Królem a Najświętsza Maryja Panna jest Królową, i bez ICH pomocy, nic nie było by możliwe... „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13)

Michał Mikłaszewski, redaktor naczelny (26.VIII.2021r.)

Mont Blanc (Monte Bianco, Biała Góra) - 4810 m. n.p.m., 23.VIII AD 2021
fot. Michał Mikłaszewski ©

5 komentarzy:

  1. Tak, wielu z nas ma serce pełne wdzięczności dla naszej Matki. Choć tyle złego Jej czynimy, Ona zawsze jest Królową Polski, Matką naszą i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa.
    Ps. Kiedy doczekam słów o rzeczywistej roli Matki Bożej w tzw cudzie na Wisłą, kiedy Polska jako rząd potwierdzi rolę Matki Bożej jako Królowej Polski?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Najświętsza Maryja Panna.

    Już jakiś czas nurtuje mnie pytanie, co wszystko mam zrobić jako nowo-nawrócona osoba żyjąca w państwie bez katolickich kapłanów.
    W niedziele się modlę i czytam: przebłaganie za grzechy, Introit, Graduał, Ewangelię, Homilię do Ewangelii, Wyznanie Wiary, Duchową Komunię, Ostatnia Ewangelię, 3 Zdrowaś Maryjo, Święty Michale Archaniele, Modlitwa o kapłanów i Różaniec. (Wszystko traktując, jak prywatną modlitwe).
    Modle się katolickimi modlitwami, czytam czasopismo Pod sztandarem Niepokalanej itp.

    Staram się żyć po katolicku, ale brak mi Spowiedzi Świętej i Mszy Świętej.

    Najbliżej z mojego kraju mam do Krakowa. Tylko obecna sytuacja utrudnia podróż.

    Dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i też proszę o modlitwę za mnie i moją rodzinę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na wieki wieków amen!

      Ja również jestem w podobnej sytuacji. Bóg nie żąda od nas niemożliwego, ale abyśmy zrobili wszystko co możemy, z pomocą łaski Bożej, w tej trudnej sytuacji, gdy nie mamy dostępu do Sakramentów świętych.
      Akt żalu doskonałego, który odpuszcza grzechy śmiertelne poza Spowiedzią świętą powinien być dziś dla nas priorytetem. Oto link do broszurki z roku 1911 autorstwa ks. Von Den Driescha pt. "Złoty klucz do Nieba dla chrześcijan dobrej woli, czyli żal doskonały": https://polona.pl/item/zloty-klucz-do-nieba-dla-chrzescijan-dobrej-woli-czyli-zal-doskonaly,OTI5MDY4ODA/2/#info:metadata

      Dobrym pomysłem jest stworzenie w domu małego ołtarzyka, przy którym rodzina mogłaby zbierać się na wspólną modlitwę: obraz lub figura Najświętszej Maryi Panny czy wybranego świętego, krucyfiks, świece i kwiaty pomogą wznieść myśl ku Bogu.

      Seminarium Trójcy Przenajświętszej na Florydzie prowadzi całodobową transmisję na żywo z kaplicy seminaryjnej. Link do transmisji często się zmienia, podaję więc link do kanału na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCuux5pdNEtdocBDT-EmsxXAz
      Oczywiście, wiele kaplic katolików-sedewakantystów prowadzi własne transmisje online.

      Nie ustawajmy w modlitwie i lekturze duchowej, ufając , że dobry Bóg udzieli nam wszystkich potrzebnych łask do zbawienia naszych dusz.

      Bądźmy w kontakcie i wspierajmy się duchowo. Jeżeli zna Pani/Pan język angielski, to polecam również ten blog, odwiedzany przez katolików z wielu zakątków świata: https://introiboadaltaredei2.blogspot.com/

      Zapewniam o modlitwie i pozdrawiam serdecznie!

      Joanna Szalewska

      Usuń
  3. Serdecznie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.