Strony

wtorek, 31 sierpnia 2021

29 września AD 2021 J. Exc. x bp. Dolan wyświęci Biskupa katolickiego dla Ameryki Łacińskiej.

Bp. Dolan i Ojciec Rodrigo, nowy biskup Ameryki Łacińskiej

Z ogromną i przepełniającą radością ogłaszamy naszym przyjaciołom i dobroczyńcom, oraz wszystkim innym, którzy chcą usłyszeć, że wielebny ksiądz Rodrigo da Silva wkrótce zostanie konsekrowany na biskupa przez Jego Ekscelencję Monsignore Daniela Lytle Dolana.

To jest oficjalne. Wiadomość była emitowana w ciągu ostatnich kilku godzin. Pojawiła się w biuletynie prałata Dolana, dostępnym na oficjalnej stronie internetowej jego kaplicy (parafii) w Ohio, pw. św. Gertrudy Wielkiej:

      „[…] Różaniec jednak… uratował Brazylię przed komunizmem dokładnie w latach 60'tych. Ale to było przed zniszczeniem Kościoła katolickiego. To do Brazylii zwracam się o znalezienie innego biskupa, który zaopiekuje się naszymi wiernymi w Meksyku i Ameryce Południowej, a także pomoże zapewnić Sukcesję Apostolską w tych niepewnych czasach. Jeśli Bóg pozwoli, poświęcę tutaj [w Cincinnati - przyp. od red Tenete Ttraditiones] na biskupa wielebnego księdza Rodrigo da Silva, w uroczystość św. Michała Archanioła, 29 września br. Aby dostać się do Stanów Zjednoczonych, musi on przejść długą kwarantannę w Mexico City. (Inni są jednak codziennie przewożeni samolotem, dzięki Wujkowi Samowi). Proszę, módlcie się, aby wszystko poszło dobrze dla tej konsekracji. Następnie nowy Biskup powróci do Brazylii i do Seminarium św. Józefa, którym kieruje”.

To po prostu niezwykłe! Modlimy się już za Ojca Rodrigo i liczymy na pomoc wszystkich w tym nowym wielkim kroku w jego życiu i apostolstwie naszego przyszłego biskupa.

P.S.: Motto jego herbu będzie : Iter para tutum, przygotuj bezpieczną drogę.

Źródło: facebook.com

8 komentarzy:

  1. Zastanawiająca decyzja bp. Dolana. Biskup-elekt ma dopiero 30 lat (ur. '91 r.), a świecenia prezbiteratu przyjął raptem pod koniec 2017 r.

    Znane są bliżej powody tej sakry?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czemu zastanawiająca? Z tego co mi wiadomo, jest to minimalny wiek wg. Prawa Kanonicznego. W tym wieku zaczął swą publiczną działalność Nasz Pan Jezus Chrystus, i w tym wieku byli Apostołowie (niektórzy, jak św. Jan, byli wg. Tradycji nawet młodsi). Wielu świętych zostało dość szybko kapłanami czy biskupami. To dopiero w czasach nowożytnych zaczęto święcić podstarzałych, siwych "dziadków". Może w normalnych czasach miało to uzasadnienie (starszy wiek = doświadczenie i mądrość życiowa), ale w dzisiejszych, nadzwyczajnych czasach, potrzeba nam młodych i energicznych kapłanów i biskupów. Niestety, ale fakty są takie, że większość mężczyzn (w tym również duchownych) po 40 roku życia przechodzi tzw. "kryzys wieku średniego", który różnie się objawia, i różnie kończy, u niektórych dopiero w wieku ok 60 lat, a więc już w wieku emerytalnym... Co ciekawe, również bp. Fellay, w chwili konsekracji biskupiej dokonanej przez abp. Lefebvre'a w Ecône w 1988 r., miał dokładnie 30 lat (jest z rocznika '58). Jakoś nigdy nie spotkałem się aby to akurat młody wiek był stawiany jako jakiś zarzut wobec niego. Osobiście uważam, że powinno się obecnie święcić jak najmłodszych kandydatów. Kapłan grubo po 40'tce nie jest już dość dobrym "materiałem" na biskupa.

      Usuń
  2. A w Polsce kiedy jakiś biskup?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak Bóg da! Póki co, trzeba się modlić o nowych, dobrych Kapłanów dla Polski, bo tych nam bardzo brakuje. Na tą chwilę, moim osobistym zdaniem, nie ma w Polsce ani odpowiedniego kandydata, ani, tym bardziej, warunków. Natomiast mamy dwóch kleryków w seminariach w USA (w CMRI i w Instytucie Rzymskokatolickim), i któregoś z nich widzę jako przyszłego, polskiego Biskupa. Ale to może za kilka, kilkanaście lat. I na pewno "samo się nie zrobi", tylko trzeba wspierać, zwłaszcza modlitwą. "Mamy takich Kapłanów, za jakich się modlimy." (Jak mawiał św. Jan Maria Vianney). Póki co widać, że modlimy się zdecydowaniu za mało...

      Usuń
    2. A jakieś transfery z novusa jeśli chodzi o kapłanów?

      Usuń
  3. We Francji też jest seminarium tradycji, a Polak jest tam klerykiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To bardzo ciekawe. Nic mi o tym nie wiadomo. Jakie to seminarium? Kto je prowadzi? Jakiś adres, strona internetowa? Czyli jest Jakiś trzeci Polak w katolickim seminarium?

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.