Strony

piątek, 6 stycznia 2023

Święto śś. Trzech Króli, tj., Epifania (Objawienie).

 Epifania (Objawienie), inaczej, święto śś. Trzech Króli. Kościół obchodzi 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego znaną nam pod nazwą Trzech Króli. Jest to jedna z najstarszych uroczystości, bowiem już w III w. Kościół Wschodni ją obchodził. Drugie po Wielkanocy najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie!


Święto Objawienia (gr. Επιφάνεια) obchodzone w III wieku, na wschodzie, jako uroczystości Bożego Narodzenia 6-go stycznia, przedostało się na zachód pod koniec IV wieku, stanowiąc w ten sposób ukoronowanie tego okresu poświęconego Tajemnicy Wcielenia. Myślą przewodnią jest objawienie się Boga, który stał się widzialnym nie tylko dla Żydów, lecz i dla Pogan. Módlmy się za wstawiennictwem trzech Świętych Mędrców, śś. Kacpra, Melchiora i Baltazara, pierwszych wyznawców nawróconych z pogaństwa którzy przyjęli wiarę w Chrystusa!
,, < Wielka to zaiste tajemnica, w żłóbku Zbawiciel leżał, a Mędrców ku sobie wołał. Ukrywał się w stajni, a dawał o sobie znaki na niebie, aby poznany na niebie tym łatwiej objawił się w stajni, i aby ten dzień <Objawieniem> był nazwany >'' (św. Augustyn, Homilia na Jutrzni)

 HOMILIA NA UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH TRZECH KRÓLI 

Na pamiątkę darów, które święci Trzej Królowie złożyli, dzisiaj kapłan poświęca złoto, kadzidło i mirrę. Imiona świętych Trzech Króli podług podania są: Kasper, Melchior, Baltazar. Poświęca kapłan na dniu dzisiejszym także kredę, którą pobożni piszą na drzwiach swych domów pierwsze litery imion śś. Trzech Króli: K † M † B † dodając rok, którego to piszą, ufni, że śś. Trzej Królowie za to ich uczczenie wyproszą u Boga błogosławieństwo ich domom. Zwyczaj to zbożny, chwalebny, prawdziwie w duchu katolickim, w duchu nauki Kościoła o czci i wzywaniu Świętych, – zwyczaj, który daj Boże, by się u nas zawsze zachowywał.  ~ Jego Ekscelencja x. bp. Karol Józef Fisher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.