Były nuncjusz w USA i papieski przeciwnik Carlo Maria Viganò planuje utworzenie tradycjonalistycznego seminarium i kolegium. W bieżącym numerze magazynu swojej organizacji "Exsurge Domine" (grudzień) arcybiskup ogłasza założenie "Collegium Traditionis" w Viterbo w środkowych Włoszech. Oprócz seminarzystów, kolegium ma również stać się miejscem schronienia dla duchownych i zakonników, "którzy zostali pozbawieni swojej parafii lub usunięci ze swojej wspólnoty, ponieważ nie są zgodni z doktrynalnym, moralnym i duchowym podejściem Kościoła Bergoglia". Wstępny harmonogram przewiduje otwarcie już w przyszłym roku.
W swoim oświadczeniu Viganò odnosi się do "czcigodnego arcybiskupa Lefebvre'a", założyciela Towarzystwa Świętego Piusa X. Marcel Lefebvre założył Bractwo w opozycji do reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II (1962-1965) i został początkowo zawieszony i ekskomunikowany po nieautoryzowanych święceniach biskupich. Według Viganò, kolegium różni się od instytutu Lefebvre'a ze względu na swój "włoski i rzymski charakter" oraz specyficzne wymagania obecnej rzeczywistości kościelnej. Potrzebuje dobrych i świętych kapłanów, "którzy nie podlegają szantażowi akceptacji herezji Soboru Watykańskiego II lub wypaczeń Bergoglio", aby wypełniać swoją posługę. Pod kierownictwem Viganò miałaby powstać "pierwsza i jedyna tradycyjna włoska instytucja przeznaczona na seminarium", zatrudniająca nauczycieli i przywódców duchowych, którzy są mocno zakorzenieni w ortodoksji i kultywują dobrze ugruntowaną duchowość.
Nie jest jasne, gdzie będą pracować księża Viganò
Jako biskup, Viganò może ważnie wyświęcać księży. Aby jednak zostać upoważnionym, musi być zintegrowany z diecezją lub wspólnotą zdolną do inkardynacji: Tylko w obecności tak zwanego listu zwalniającego ze święceń od biskupa lub przełożonego, który akceptuje wyświęconą osobę, święcenia mogą być udzielane przez kogoś innego niż odpowiedni biskup lub przełożony. Biskup może udzielać święceń poza swoim obszarem tylko za zgodą lokalnego biskupa diecezjalnego. Nie wiadomo jeszcze, czy i która wspólnota lub diecezja przyjmie kandydatów do święceń z planowanego kolegium. Jeśli seminarzyści zostaną wyświęceni bez listu zwalniającego, automatycznie zostaną zawieszeni jako kara, tj. nie będą mogli wykonywać swoich uprawnień do święceń; biskup wyświęcający otrzyma zakaz konsekracji przez rok.
Organizacja Viganò pierwotnie planowała założyć wspólnotę sióstr benedyktynek w pustelni na zboczach Monte Palanzano. Jednak według arcybiskupa, zakonnice z Pienzy, które planowały to zrobić, zrezygnowały. Viganò bronił sióstr na początku roku, kiedy ich opatka została zdymisjonowana przez Watykan. Viganò był w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej od 1973 roku, ostatnio jako nuncjusz w USA w latach 2011-2016. Po zakończeniu swojej kadencji stał się jednym z najostrzejszych krytyków papieża Franciszka, którego oskarżył o poważne osobiste uchybienia w kontaktach z Theodorem McCarrickiem, który od tego czasu został usunięty z kardynalatu i duchowieństwa. W ostatnich latach Viganò stawał się coraz bardziej zradykalizowany i rozpowszechniał teorie spiskowe, szczególnie w związku z pandemią koronawirusa, i wypowiadał się politycznie na korzyść byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina. (fxn)
OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: x. Viganò niestety przeczy sam sobie. Przede wszystkim, w 2018 roku wzywał on do rezygnacji "Papieża Franciszka", czyli uznawał ważność i prawowitość jego wyboru... Teraz nazywa on Bergoglio heretyckim uzurpatorem, jednocześnie wyznając coś, co jest jakąś jego własną interpretacją Tezy z Cassiciacum Wiel. o. bpa Guérard des Lauriers OP. Jednakże x. Viganò chce mieć monopol na tradycję, tak samo jak FSSPX, gdyż twierdzi on, że jego seminarium będzie "pierwszą i jedyną włoską instytucją tego rodzaju", całkowicie ignorując fakt istnienia od kilkudziesięciu lat Instytutu Matki Bożej Dobrej Rady i jego Seminarium św. Piotra z Werony we Włoszech, które jest prawdziwą kontynuacją myśli teologicznej Wiel. o. bpa Guérard des Lauriers OP. Viganò tworzy więc całkowicie nową wizję, będącą w rzeczywistości plagiatem. Zanim jednak weźmie się za zakładanie seminarium i wyświęcanie księży, musi wydać jasną deklarację doktrynalną i przyjąć sub conditione sakrę biskupią w tradycyjnym katolickim rycie. Bo dopóki tego nie zrobi to nawet do abp Lefebvra się nie umywa. Abp. Lefebvre był przede wszystkim ważnie konsekrowanym biskupem, zaś x. Viganò jest jedynie ważnie wyświęconym prezbiterem (święcenia kapłańskie otrzymał 24 marca 1968 r.) oraz nieważnym "biskupem" nowej religii Novus Ordo...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.