Dzisiaj na całym świecie obchodzona jest 1700. rocznica poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Bazylika Laterańska jest uznawana za matkę i głowę wszystkich kościołów świata, katedrę biskupa Rzymu, Ojca Świętego katolików wszystkich narodowości. To pierwsza świątynia wzniesiona z myślą o kulcie chrześcijańskim - wcześniej jedynie adaptowano świątynie pogańskie. Odprawienie Mszy w Bazylice stanowi nieodłączny element inauguracji pontyfikatu każdego papieża.
W tej Bazylice kryje się nie tylko historia, ale żywa tradycja prymatu następców św. Piotra Apostoła, w świetle której papiestwo nie jest po prostu "przywództwem" w sensie politycznym, lecz wyjątkową więzią łączącą wiernych Kościoła ze "słodkim Chrystusem na ziemi" (określenie św. Katarzyny Sieneńskiej), papieżem, Sługą Sług Bożych. Trudno zdefiniować tę więź w kilku zdaniach - z pewnością polega ona m.in. na szczególnej odpowiedzialności każdego następcy św. Piotra za zbawienie wszystkich ludzi z jednej strony oraz na posłuszeństwie katolików wobec papiestwa z drugiej. Ale to nie wszystko, w tej więzi jest też miłość, czasami spięcia (jak to bywa między ojcem a jego dziećmi), a także po prostu ludzka tęsknota za świętością, szlachetnością, dostojeństwem i majestatem, które papież uosabia - bo on jest najwyższym przedstawicielem Boga na ziemi, i to nie jakimś nawiedzonym fanatykiem, którego nikt nie traktuje poważnie, ale człowiekiem rzeczywiście mającym "to coś", co niekiedy budzi sumienie nawet u wielkich tego świata. Wspomnienie o Bazylice Laterańskiej, "katedrze papieża", przypomina katolikom o tej niezwykłej więzi z Namiestnikiem Chrystusa na Ziemi.
Wbrew upowszechnionemu poglądowi, to Bazylika św. Jana na Lateranie, a nie bazylika św. Piotra, jest najważniejszą świątynią religii katolickiej - dlatego też posiada rangę arcybazyliki. Odprawienie Mszy w Bazylice stanowi nieodłączny element inauguracji pontyfikatu każdego papieża. Ponieważ biskup Rzymu jest jednocześnie pasterzem katolików wszystkich narodowości, święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej jest obchodzone we wszystkich diecezjach na całym świecie. W ten symboliczny sposób pielęgnuje się więź między biskupami z całego świata, a Kościołem rzymskim, o którym zwykło się mówić, że "przewodniczy związkowi miłości" (św. Ignacy Antiocheński).
Na obrazku widzimy wnętrze Bazyliki Laterańskiej, z tronem papieskim w centrum.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.