Strony

czwartek, 15 sierpnia 2019

99. Rocznica Cudu nad Wisłą - Bitwy Warszawskiej.

„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione. Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. (.) W wielu sytuacjach historycznych Polska była przedmurzem Europy przeciw inwazji azjatyckiej. W żadnym atoli momencie zasługi położone przez Polskę nie były większe, w żadnym niebezpieczeństwo nie było groźniejsze.” 
Edgar Vincent wicehrabia D’Abergnon

W skrócie najważniejsze fakty o Bitwie Warszawskie:

- 15. V. 1920 r. w wyniku nieudanej a wręcz szkodliwej, militarnie i politycznie, wyprawie kijowskiej dowodzonej przez Piłsudskiego, następuje kontruderzenie armii sowieckiej i paniczny odwrót armii polskiej. Polsce zagraża całkowita klęska. 
- 22. VII. 1920 r. Szefem Sztabu Generalnego zostaje Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski herbu Trąby, by ratować Kraj przed zagładą. 
- 10. VIII. 1920 r. dzięki pracy Gen. Rozwadowskiego i Sztabu powstaje ostateczny plan Bitwy Warszawskiej czyli własnoręcznie przez niego napisany rozkaz operacyjny nr 10 000 (ostro skrytykowany przez Piłsudskiego). 
- 12. VIII. 1920 r. na dzień przed uderzeniem sowietów na Warszawę Piłsudski składa rezygnację z funkcji Naczelnego Wodza i opuszcza stolicę
- główny ciężar uderzenia przyjmują: Armia I (dow. Gen. Franciszek Ksawery Latinik) i V (dow. Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski) frontu północnego (dow. Gen. Józef Haller von Hallenburg) i to dzięki ich oporowi i działaniom zaczepnym udaje się zmusić armię sowiecką do odwrotu 16/17 sierpnia. 
- w czasie najkrwawszych bojów 13 - 15 sierpnia Piłsudski był najpierw w Bobowej u swojej kochanki i nieślubnych dzieci (330 km od Warszawy), później w Puławach (130 km).
- 16. VIII. 1920 r. Piłsudski wyrusza znad Wieprza, pierwszy kontakt z sowiecką armią ma dopiero w nocy z 17 na 18 sierpnia. Nie bierze więc już udziału w Bitwie Warszawskiej, tylko w pościgu za uciekającą armią bolszewicką.

Cześć i chwała Bohaterom!
Hańba uciekającym tchórzom i zdrajcom!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.