Nie dyskutuje się o Bogu i Prawdzie. Nie dyskutuje się o Ojczyźnie i jej historii. Nie dyskutuje się o autorytecie i jego prestiżu. Nie dyskutuje się o rodzinie i jej wartościach. Nie dyskutuje się o chwale pracy i o jej konieczności.”
50 lat temu odszedł António de Oliveira Salazar, profesor ekonomii, przywódca narodu portugalskiego oraz ojciec Estado Novo (Nowe Państwo).
Salazar urodził się w biednej rodzinie z prowincji. Od najmłodszych lat był bardzo religijny, co zaowocowało przyjęciem niższych święceń oraz życiem w celibacie aż do śmierci.
Pomimo trudnego początku młody Salazar został profesorem ekonomii. W 1921 roku został po raz pierwszy deputowanym do parlamentu Portugalii. Widząc jego zepsucie i bezsensowność pojawił się tylko na jednych obradach, po czym złożył mandat, był ideowym antyparlamentarzystą.
W 1928 po wojskowym zamachu stanu Antonio Salazar przyjmuje tekę ministra finansów. Niedługo po objęciu władzy wprowadza reformy, mające na celu wyciągniecie Portugalii z zapaści ekonomicznej. Wprowadza reformę podatków, rachunkowości i kredytu, zmienia statut Banku Portugalskiego i Generalnej Kasy Depozytowej – w ten sposób zapewnia stałość waluty, regulację systemu monetarnego, organizację kredytu rolniczego i przemysłowego. Doprowadza w ten sposób do czegoś, czego nie było w Portugalii od 1854 r., czyli do dodatniego salda w budżecie i stabilizacji waluty, a to tylko niektóre z jego osiągnięć.
Wraz z sukcesami jego reform Salazar zwiększał zasięg swojej władzy. Od 1930 roku cieszył się w zasadzie dyktatorską władzą. W 1936, gdy w Hiszpanii wybuchła krucjata antykomunistyczna, Portugalia zdecydowała się zdecydowanie wesprzeć oddziały generała Franco. Do Hiszpanii zostały wysłane ogromne ilości broni, zasobów oraz Grupa około 10 tysięcy portugalskich ochotników, Legion Viriatos.
Państwo Salazara, Estado Novo, było praktyczną realizacją papieskich encyklik społecznych, jedno z ostatnich w Europie państw faktycznie narodowych i katolickich u samych swoich fundamentów. Myśli swoją Salazar wyłożył w przetłumaczonej na język polski “Rewolucji Pokojowej”, która pokazała światu kolejną alternatywę wobec liberalnej demokracji.
Salazar zmarł w wieku 79 lat, a władze po nim przejął Marcelo Caetano. Niestety w obliczu braku tak charyzmatycznego i światłego przywódcy jak Salazar doszło do Rewolucji goździków, która zamknęła historię Estado Novo.
António de Oliveira Salazar - Presente!
Źrodło: https://www.facebook.com/RACollectivePL/
Źrodło: https://www.facebook.com/RACollectivePL/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.