Strony

czwartek, 25 marca 2021

86 lat temu Sejm RP uchwalił nową Konstytucję.

23 marca 1935 roku Sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nową ustawę zasadniczą.

Ze względu na podpisanie jej miesiąc później przez prezydenta Ignacego Mościckiego nazwano ją konstytucją kwietniową.

Nowa konstytucja wprowadzała polska odmianę systemu prezydenckiego i zapewniała dominację władzy wykonawczej w państwie. Zgodnie z wszelkimi obowiązującymi przepisami wynikającymi tak z prawa polskiego, jak i międzynarodowego Konstytucja Kwietniowa... nigdy nie przestała obowiązywać! Zgodnie z nią, wszystkie akty prawne uchwalane po roku 1989 powinny być oparte i wynikać właśnie z niej. Prawa uchwalane przez komunistów (w wyniku sfałszowanych wyborów i okupacji sowieckiej nie powinny być brane w ogóle pod uwagę) czy nawet konstytucja z 1997 r. nie odwołują się do rzeczywistego prawa ustanowionego przez suwerenny Sejm RP właśnie w 1935 r.

Źródło: Historia-Wczoraj i Dziś / Facebook.com

OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Konstytucja Kwietniowa, do dziś obowiązująca Konstytucja Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, usuwała wiele wad i błędów wcześniejszej, konstytucji marcowej, zwłaszcza parlamentaryzm i demokratyzm oraz słabą, nieudolną władzę wykonawczą, wprowadzając ustrój prezydencki, gdzie Prezydent otrzymuje władzę zwierzchnią względem parlamentu i rządu – jednolitą i niepodzielną, jest „odpowiedzialny przed Bogiem i historią” za losy państwa. Prezydent wybierany jest przez elitarne grono Zgromadzenia Elektorów, złożone z najwyższych osób w państwie, mężów zaufania, oraz 75 elektorów wybranych w 2/3 przez Sejm, oraz w 1/3 przez Senat. Było więc to takie quasi świeckie "konklawe", a ustrój ten porównać można wręcz do quasi monarchii elekcyjnej (wystarczyło by zmienić słowo "prezydent" na "król"). Konstytucja kwietniowa zachowała niestety również pewne wady i negatywne elementy z poprzedniej konstytucji, jak brak jednej religii państwowej (Świętej Wiary Katolickiej), zasadnicza równość uznanych przez państwo związków wyznaniowych wobec prawa i wolność religijna obywateli, ale biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw, jest to zdecydowanie nasza najlepsza w historii konstytucja. 

Przysięga prezydencka (wg. roty z Konstytucji Kwietniowej):

Świadom odpowiedzialności wobec Boga i historii za losy Państwa, przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu, na urzędzie Prezydenta Rzeczypospolitej: praw zwierzchnich Państwa bronić, jego godności strzec, ustawę konstytucyjną stosować, względem wszystkich obywateli równą kierować się sprawiedliwością, zło i niebezpieczeństwo od Państwa odwracać, a troskę o jego dobro za naczelny poczytywać sobie obowiązek. Tak mi dopomóż Bóg i Święta Syna Jego Męka. Amen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.