Strony

środa, 14 kwietnia 2021

14 kwietnia – Święto Narodowe, Święto Polski Katolickiej. 1055 rocznica Chrztu Polski.

Dokładnie 1055 lat temu, 14 kwietnia AD 966 (w Wielką Sobotę) xiążę Mieszko I przyjął Chrzest w obrządku łacińskim (zgodnie z tradycją w Gnieźnie, najprawdopodobniej jednak na Ostrowie Lednickim k. Gniezna lub na Ostrowie Tumskim w Poznaniu – w obu tych miejscach znajdowały się siedziby książęce, wykopaliska archeologiczne potwierdziły zaś zachowane w kaplicach pałacowych misy bądź baseny chrzcielne), włączając nas do kręgu cywilizacji łacińskiej (Christianitas). W ten sposób rozpoczął naszą historię, tworząc państwo silne i okrzepłe. Jego misję kontynuował syn, pierwszy Polski król Bolesław Chrobry, czyniąc z Polski regionalne mocarstwo na mapie chrześcijańskiej Europy. 

Dziś także mija 87 rocznica powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, organizacji, której członkowie walczyli z hitlerowskim i sowieckim okupantem w Narodowych Siłach Zbrojnych, Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, Związku Jaszczurczym, Konfederacji Narodu, Kadrowych Batalionach Uderzeniowych i innych formacjach niepodległościowych. Pamiętajmy o naszych narodowych bohaterach!

"Pierwsze posiedzenie ONR-u odbyło się w dniu 14 kwietnia 1934 roku w stołówce akademickiej na Politechnice Warszawskiej. W dotychczasowej publicystyce dotyczącej tego tematu nie wyjaśnia się dlaczego wybrano akurat ten dzień. Pozwolę sobie wyjaśnić dwie teorie dotyczące daty powstania nowej formacji, właśnie w takich okolicznościach. Miejsce nie było przypadkowe, stołówka akademicka dawała możliwość pomieszczenia dużej ilości osób chcących wziąć udział w inauguracji nowej formacji, choć się okazało, nie było ich wielu, gdyż była to sobota. Wydaje się iż stołówka była jedyną otwartą salą w tym dniu, gdzie akademicy mogli swobodnie przebywać. Ponadto ważnym był fakt, iż uczelnie cieszyły się jeszcze względnym prawem eksterytorialności, zatem rozłamowcy nie musieli obawiać się interwencji władz sanacyjnych. Ważnym jest też fakt, iż 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Data ta przyjmowana jest za początek państwowości Polski. Być może młodzi narodowcy, świadomi swojej dziejowej misji, chcieli podkreślić znaczenie podpisania deklaracji Obozu". ("Jan Mosdorf. Filozof, Ideolog, Polityk", Mateusz Kotas, str. 39-40).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.