Strony

środa, 15 września 2021

Pogrzeb Kapłana Niezłomnego, kapelana Polski Podziemnej – x. Władysława Gurgacza SI.

X. Władysław Gurgacz SI, ze swoimi Żołnierzami, po Mszy św.

 „Każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”. To słowa ks. Władysława Gurgacza, kapelana Żołnierzy Wyklętych, skierowane do komunistycznego sądu, który w 1949 r. skazywał go na śmierć. Słowa prorocze. Słowa wyryte na granitowej ścianie nowej Kwatery Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego z lat 1939-1963, wzniesionej przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

   14 września 2021 r. Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie – na nowej kwaterze wojennej – złożono do grobów szczątki Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”, odnalezione i zidentyfikowane podczas prac prowadzonych w latach 2017-2018. Prezes IPN Karol Nawrocki i jego zastępca dr hab. Krzysztof Szwagrzyk wręczyli rodzinom pochowanych rogatywki i portrety pogrzebowe. Uroczystości rozpoczęły się w południe. Po mszy w Kościele Mariackim głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki. – (...) Wszyscy opowiedzieliście się po stronie wojny sprawiedliwej, w której reprezentowaliście wolną Polskę i legalne jej władze. Za ten wybór czekały Was prześladowania, więzienie, brutalne przesłuchania i w końcu śmierć. Nie dość że Was zamordowano, to jeszcze chciano wymazać z narodowej pamięci. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że wolna Rzeczpospolita Polska nigdy nie pozwoli o Was zapomnieć – powiedział dr Nawrocki. Kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Krakowa na cmentarz Rakowicki. Po zakończeniu uroczystości Kwatera Wojenna Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 uzyskała oficjalny status grobu wojennego, pozostającego pod opieką Rzeczpospolitej Polskiej.

Kalendarium. 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie wykonano, wydany przez komunistyczny sąd, wyrok śmierci na ks. Władysławie Gurgaczu (Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej. Pochodził z rodziny chłopskiej Marii i Jana Gurgacza. Uczył się w szkole powszechnej w Jabłonicy, a następnie w gimnazjum w Korczynie. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu księży jezuitów w Starej Wsi. Kształcił się kolejno w Starej Wsi i Pińsku na Polesiu), kapelanie nowosądeckiej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Wraz z nim stracono Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę. Skazanych zamordowano strzałem w tył głowy. Ciała pochowano potajemnie w nieoznaczonych mogiłach.


Źródło: https://www.facebook.com/IPNKrakow/

2 komentarze:

  1. Czy wiadomo coś na temat stosunku Wyszyńskiego do aresztowania i skazania KS. Gurgacza?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.