Dziś na Facebooku pojawiła się tego typu [dez]informacja |
Dzień 31 października był do 1955 r. dniem pokutnym – była to wigilia Wszystkich Świętych. Celem wigilii jest specjalne modlitewne przygotowanie przed nadchodzącym świętem, jest to pewnego rodzaju wprowadzenie, wstęp do samej uroczystości, lecz w przeciwieństwie do radosnego charakteru dnia świątecznego, wigilia jest dniem pokuty, w którym obowiązuje post. Po reformie liturgicznej przeprowadzonej przez ostatniego – jak do tej pory – katolickiego papieża, Ojca Świętego Piusa XII, w Kościele katolickim mamy trzy postne wigilię, tj.: Wielkiejnocy (Wielka Sobota, aż do północy!), Zesłania Ducha Świętego i Bożego Narodzenia (24 grudnia). Dniem postnym jest także dzień 7 grudnia, w zamian za 14 sierpnia (choć obie wigilie, Wniebowzięcia i Niepokalanego Poczęcia N.M.P. zostały zniesione). Przed rokiem 1955 takim dniem była również, m.in. wigilia Wszystkich Świętych, lecz została ona zniesiona, a post z tego dnia nie został przeniesiony na żaden inny dzień. Tego dnia post więc nie obowiązuje.
Niektórzy powołują się na KPK z 1917 r., w którym jest napisane, że post ścisły obowiązuje m.in. 31 października. Jednak od momentu wprowadzenia Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1917 r. dyscyplina postna była zmieniana przez kolejnych papieży, m.in. Papież Pius XII wprowadził zmiany w kalendarzu liturgicznym, w wyniku których wigilia Wszystkich Świętych została zniesiona, podobnie jak post tego dnia (natomiast post w wigilię Wniebowzięcia NMP, która też została zniesiona, został przeniesiony na dzień 7 grudnia, mimo iż wigilia Niepokalanego Poczęcia również została zniesiona). Dyscyplina postna jest czymś całkowicie niezależnym od używanego kalendarza i Mszału, i obowiązuje wszystkich Katolików. Tak więc nawet jeśli jakiś kapłan używa Mszału sprzed 1955 r., to nie zmieniają się obowiązujące danego dnia posty. Tak więc jutro w Kościele katolickim nie ma postu, niezależnie czy ktoś będzie na Mszy św. sprawowanej z formularza wigilii Wszystkich Świętych (jak w Mszale pre '55) czy też dnia ferialnego (jak w Mszale z 1955 lub 1962 r.). Ten dawny post można potraktować co najwyżej jako dobrowolną praktykę pokutną, a nie jako dyscyplinę nakazaną prawnie przez Kościół. Więcej o postach obowiązujących w Kościele katolickim można przeczytać tutaj:
Przypomniał o tym duszpasterz katolików rzymskich integralnych w Polsce, x. Rafał Trytek ICR, podczas ogłoszeń wygłoszonych na Mszy św. w Krakowie, w ostatnią niedzielę (święto Chrystusa Króla) w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski. Kapłan ten sprawuje Msze św. wg. Mszału sprzed reformy Papieża Piusa XII (Mszał św. Piusa X / Benedykta XV z 1920 r.), jednak słusznie zwrócił uwagę, że obecnie, zgodnie z prawodawstwem Papieża Piusa XII, post tego dnia nie obowiązuje (w nagraniu z ogłoszeń i kazania od ok 0:50 s.). Jednocześnie zachęcił wiernych do dobrowolnej praktyki pokutnej tego dnia, co jest jak najbardziej wskazane, zwłaszcza biorąc pod uwagę ohydne, odbywające się wówczas obrzędy satanistyczne i neopogańskie związane z tzw. Halloween. Powinniśmy wynagradzać Panu Bogu za te straszliwe zniewagi modlitwą i postem oraz innymi aktami wynagradzającymi. Zwłaszcza, że następnego dnia przypada pierwszy piątek miesiąca, jednak z racji na to, że jest to święto nakazane, post tego dnia nie obowiązuje, na co również zwrócił uwagę duszpasterz Tradycji w swych ogłoszeniach z ostatniej niedzieli. Dlatego można "wykorzystać" tę okazję i "przenieść" sobie post z piątku na czwartek, jednak może być to wyłącznie dobrowolna praktyka, nie jest to natomiast w żaden sposób post obowiązujący pod grzechem. Prawnie, zarówno jutro, tj. w czwartek (31 października) jak również w piątek (1 listopada) żaden post nie obowiązuje.