Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

niedziela, 2 października 2022

84 lata temu Wojsko Polskie wkroczyło na Zaolzie.

 2 października 1938 roku, polskie wojsko wkroczyło do Zaolzia, zagarniętego bezprawnie (wbrew traktatom międzynarodowym) przez Czechosłowację wiosną 1920 roku (w czasie trwania wojny polsko-bolszewickiej, gdy nie mogliśmy się bronić). Zaolzie (Śląsk Cieszyński) w zdecydowanej większości zamieszkiwane było przez Polaków. 

Fotografia: Historykon .pl

W rozkazie wydanym 2 października, marszałek Edward Śmigły-Rydz zwracał się do żołnierzy z Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Śląsk” gen. Bortnowskiego: „Za chwilę przekroczycie Olzę, skazaną w ciągu długich lat na upokarzającą służbę rzeki, oznaczającej granicę nie istniejącą ani w sercach tych, co oba jej brzegi zamieszkują, ani w sercach całego narodu polskiego”.

Materiały o Zaolziu na naszej stronie:

Polskie Zaolzie - Polské Záolší !







2 komentarze:

  1. Lepiej byłoby dla nas gdyby mar -szałek wkroczył do Berlina, przecież był taki pewny ,że nie odda guzika, ale niestety w końcu sam "wkroczył" do Rumunii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A niby dlaczego do Berlina? W naszym narodowym interesie, w tamtych czasach, było iść razem z Niemcami na bolszewików i wkroczyć jak już to do Moskwy (dziś znowu sytuacja zmieniła się o 180 stopni).

      Usuń