Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

środa, 16 października 2024

Biskup Bernard Tissier de Mallerais (1945-2024)

Pax Christi Regis!

   Dnia ósmego października tego roku zmarł Jego Ekscelencja ksiądz biskup Bernard Tissier de Mallerais z Bractwa Kapłańskiego świętego Piusa Dziesiątego. Zmarły był potomkiem starej szlachty sabaudzkiej, a jego dziadek był sekretarzem Karola Maurrasa, założyciela Akcji Francuskiej.

     29 czerwca 1975 roku z rąk arcybiskupa Lefebvre otrzymał święcenia kapłańskie. 30 czerwca 1988 roku arcybiskup Marceli Lefebvre wraz z ks. biskupem Antonim de Castro Mayerem udzielili Mu święceń biskupich. Zmarły był autorem monumentalnej biografii arcybiskupa Lefebvre, w której obalił wiele panujących w fsspx mitów.

      25 czerwca 2005 roku, w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen (Bawaria) z rąk ks. biskupa otrzymałem święcenia kapłańskie. Ks. biskup Tissier de Mallerais był znany z intelektualnej uczciwości i nadmiernego przywiązania do fsspx.

Proszę o modlitwę za Niego.

ks. Rafał Trytek ICR

ZA: http://sedevacante.pl/teksty.php?li=240

2 komentarze:

  1. Czcigodny Ksiądz Rafał ookreślił przywiązanie śp. Ks.Biskupa do Bractwa jako nadmierne, ale czy nawet nie nadmierne nie jest nadmierne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każde przywiązanie do ruchu (de facto) schizmatyckiego i heretyckiego jest z natury nadmierne. Jednak można to przywiązanie jakoś stopniować. Np. u xięży Sanborna, Dolana, Cekady, Kellego etc. nie było zbyt duże, i nie przyćmiło zdrowego rozsądku i pojmowania Prawdy (podobnie u samego x. Rafała, który decyzję o opuszczeniu FSSPX podjął jeszcze szybciej). Inne było to u bpa Williamsona, gdyż ten, nawet po opuszczeniu FSSPX, wciąż był i jest nadal przywiązany do zgubnych idei, które to bractwo w przeszłości głosiło lub głosi do dziś (tzw. Ruch Oporu Williamsona jest w istocie powtórzeniem błędów FSSPX z lat 70'tych / 80'tych, od których często współczesne FSSPX się odcina, gdyż poszło zdecydowanie bardziej w stronę liberalizmu i modernizmu, popadając tym samym w dużo gorsze błędy...). U ś.p. bpa Tissier to przywiązanie musiało być jeszcze większe, gdyż nie zdecydował się on, nawet po 2012 r., na żadne radykalne kroki. Jednocześnie do końca zachował tzw. "starą linię bractwa", odmawiając np. używania "olejów" "konsekrowanych" przez ś.p. pana Witka (pseudobiskupa Novus Ordo, Vitusa Huondera).

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.