Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 23 czerwca 2026

Bp Merardo Loya odwiedził wspólnotę katolicką w Kurytybie (Brazylia)

   Pierwsza misja bp. Merardo Loyi w Kurytybie (Brazylia)

 Jego Ekscelencja bp Merardo Loya opublikował zdjęcia ze swojej pierwszej wizyty duszpasterskiej w Kurytybie (Curitiba), stolicy brazylijskiego stanu Paraná.

 Jak poinformował Jego Ekscelencja, miejscowa wspólnota znajduje się pod patronatem Matki Bożej Światła (Nossa Senhora da Luz). W czasie swojej wizyty bp Merardo Loya udzielił sakramentu bierzmowania oraz dokonał poświęcenia pierwszego kielicha liturgicznego należącego do tamtejszej kaplicy.

  „Pierwsza misja w Kurytybie, Brazylia... Piękne miasto z bardzo pobożną wspólnotą, pod patronatem Matki Bożej Światła... Bierzmowania, poświęcenie swojego pierwszego Kielicha” – napisał ks. Biskup w mediach społecznościowych.

 Warto dodać, że Matka Boża Światła (Nossa Senhora da Luz dos Pinhais) jest od stuleci patronką Kurytyby i całej archidiecezji tego miasta. Kult ten sięga początków kolonizacji regionu przez portugalskich osadników.

poniedziałek, 22 czerwca 2026

Nawet moderniści dostrzegają problem.

Nawet moderniści dostrzegają problem

 JE ks. Biskup Merardo Loya udostępnił niedawno artykuł opublikowany na jednej z modernistycznych stron internetowych, opatrując go następującym komentarzem:

 „Ta strona modernistycznych heretyków wykazała w tej publikacji więcej logiki i konsekwencji niż przedstawiciele Bractwa św. Piusa X. Jeżeli bowiem nie uznaje się, że Stolica Apostolska pozostaje wakująca, wówczas trudno w sposób spójny wyjaśnić praktykę polegającą na dalszym nazywaniu rzekomego papieża «Waszą Świątobliwością», «Wikariuszem Chrystusa» czy «Następcą św. Piotra», przy jednoczesnym odrzucaniu jego nauczania, decyzji i władzy w praktyce. Tego rodzaju wyjaśnienia wydają mi się nieprzekonujące i prowadzą do stanowiska pełnego sprzeczności. Im bardziej usiłuje się tłumaczyć to, co wydaje się oczywiste, tym bardziej popada się w argumentację, która staje się absurdalna i niewiarygodna. Potrzeba wręcz szczególnego rodzaju cynizmu, aby próbować uzasadniać tak oczywistą niekonsekwencję.

 Poniżej publikujemy tłumaczenie artykułu udostępnionego przez bp. Loyę:

WIELKA IRONIA FSSPX: DZIEŃ, W KTÓRYM USUNIĘTO BISKUPA ZA UDZIELANIE BIERZMOWANIA BEZ ZEZWOLENIA

 Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) przedstawia się jako „obrońca Tradycji Katolickiej”, jednak w jego historii istnieje pewna ironia, którą wiele osób zdaje się pomijać.

 W 1988 roku arcybiskup Marcel Lefebvre konsekrował czterech biskupów bez zgody Papieża. Święty Jan Paweł II określił ten czyn jako akt schizmatycki, a zaangażowani biskupi popadli w ekskomunikę latae sententiae. W 2009 roku Papież Benedykt XVI zdjął te ekskomuniki, jednak samo FSSPX nadal pozostawało w nieuregulowanej sytuacji kanonicznej w Kościele Katolickim.

 Przejdźmy teraz do roku 2026. FSSPX przygotowuje się do konsekracji nowych biskupów bez zgody Watykanu, aby zapewnić ciągłość swojego dzieła, ponieważ jego obecni biskupi są już w podeszłym wieku. Rzym ostrzegł ich już, aby nie podejmowali tego kroku.

 I właśnie tutaj pojawia się ironia.

 Bp. Ryszard Williamson został usunięty z FSSPX w 2012 roku. Powód? Powtarzające się akty nieposłuszeństwa, udzielanie bierzmowania bez zezwolenia, publiczne ataki na kierownictwo FSSPX oraz odmowa podporządkowania się władzy przełożonych. Po usunięciu z Bractwa kontynuował on konsekracje biskupie bez wymaganej zgody. FSSPX potępiło jego działania i uznało je za poważny problem.

niedziela, 21 czerwca 2026

Biskupi katoliccy popierający ideę Niedoskonałego Soboru Powszechnego (inicjatywa Unam Sanctam).

Biskupi katoliccy popierający ideę Niedoskonałego Soboru Powszechnego.

 Wobec trwającego od dziesięcioleci kryzysu autorytetu w Kościele katolickim coraz większe zainteresowanie budzi inicjatywa Niedoskonałego Soboru Powszechnego (Imperfect General Council), promowana przez projekt Unam Sanctam. Jej celem jest zgromadzenie wiernych katolickich biskupów, kapłanów oraz osoby zakonne w celu rozważenia nadzwyczajnych środków prowadzących do przywrócenia normalnego porządku hierarchicznego w Kościele oraz rozwiązania problemu wakującej Stolicy Apostolskiej. Inicjatywę poparło już dwunastu biskupów, jednak nie wszystkie nazwiska są na tym etapie podane do publicznej wiadomości. 

 Do najbardziej znanych biskupów publicznie popierających tę inicjatywę należą bp Piotr Roy, bp Roderyk Henryk Ribeiro da Silva, bp Merardo Loya oraz bp Fernando Altamira Alaníz. Poniżej przedstawiamy krótkie noty biograficzne tych hierarchów.


✠ Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Roy

 Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Roy jest kanadyjskim biskupem katolickim związanym z ruchem sedewakantystycznym oraz jednym z głównych inicjatorów idei Niedoskonałego Soboru Powszechnego.

 Przez wiele lat pełnił posługę kapłańską w Bractwie Kapłańskim Świętego Piusa X. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 2011 roku w seminarium Bractwa św. Piusa X w Winonie w stanie Minnesota (USA) z rąk bp. Bernarda Fellaya. W kolejnych latach prowadził działalność duszpasterską w środowiskach tradycyjnego katolicyzmu, zdobywając opinię gorliwego kapłana oraz obrońcy katolickiej Tradycji.

 W miarę pogłębiania studiów nad kryzysem posoborowym i problemem autorytetu w Kościele doszedł do przekonania o wakacie Stolicy Apostolskiej, po czym związał się ze środowiskami sedewakantystycznymi.

Lepiej późno niż wcale. Prezydent Karol Nawrocki odebrał W. Zełeńskiemu Order Orła Białego.

Lepiej późno niż wcale. Prezydent Karol Nawrocki odebrał W. Zełeńskiemu Order Orła Białego

Co najmniej siedem polskich odznaczeń wróci z Ukrainy do Polski po solidarnościowym geście ukraińskich elit.

 Przedwczoraj, w piątek 19 czerwca AD 2026, Prezydent RP Karol Nawrocki wreszcie naprawił kompromitujący błąd, odbierając najwyższe polskie odznaczenie człowiekowi, pod którego rządami Ukraina nadal gloryfikuje Banderę i OUN-UPA.

 Decyzja Karola Nawrockiego odbiła się szerokim echem także poza granicami Polski. Zwracano uwagę na paradoks, że najwyższe polskie odznaczenie państwowe otrzymał wcześniej przywódca państwa, w którym od lat oficjalnie czci się Stepana Banderę oraz inne postacie odpowiedzialne za antypolskie zbrodnie. Odebranie Orderu Orła Białego jest krokiem spójnym z polską racją stanu i pamięcią o ofiarach ludobójstwa na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej, i zostało przez wielu odebrane jako symboliczne zamknięcie tego kontrowersyjnego rozdziału.

 Ciężko nie zgodzić się w tej sytuacji ze słowami był. premiera Federacji Rosyjskiej (fakt, to jest przerażające, ale napisał on w tym przypadku po prostu prawdę):

 Prezydent Polski w końcu odebrał Order Orła Białego kijowskiemu degeneratowi, oddającemu cześć nazizmowi. Jestem pewien, że dla naczelnego banderowca nie będzie to żadnym problemem — na jego zielonej bluzie pozostało teraz więcej miejsca na hitlerowski Żelazny Krzyż ze Złotymi Liśćmi Dębu. ~ Dmitry Medvedev, X

 Co więcej, decyzja Prezydenta RP wywołała gwałtowną reakcję po stronie ukraińskiej. W geście „solidarności” z Wołodymyrem Zełeńskim z posiadanych polskich odznaczeń zrezygnowali byli prezydenci Ukrainy: Wiktor Juszczenko, Leonid Kuczma i Petro Poroszenko. Wcześniej podobną decyzję ogłosili minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Andrij Jermak oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Oznacza to, że wraz z Orderem Orła Białego odebranym Zełenskiemu do Polski powinno powrócić co najmniej siedem państwowych odznaczeń. W praktyce rozwiązany został więc także podnoszony wcześniej problem ewentualnej kontrasygnaty premiera, gdyż zainteresowani dobrowolnie zrzekli się przyznanych im orderów. Zwrot odznaczeń jest kolejnym dowodem głębokiego przywiązania zdecydowanej większości ukraińskich elit do banderyzmu — zbrodniczej neonazistowskiej ideologii, która doprowadziła do ludobójstwa ponad 200. tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć gotowość do demonstracyjnej rezygnacji z najwyższych polskich odznaczeń państwowych w imię solidarności z człowiekiem stojącym na czele państwa nadal oddającego cześć sprawcom tych zbrodni.

Bp Marcin Dávila Gandara udzielił warunkowo święceń kapłańskich ks. Sławomirowi Siąkale.

 W hiszpańskojęzycznych mediach katolickiej Tradycji opublikowano informację o warunkowych święceniach ks. Sławomira Siąkały. Redakcja Tenete Traditiones uzyskała niezależne potwierdzenie tej wiadomości. Podajemy treść komunikatu:

 Jego Ekscelencja ks. bp Marcin Dávila Gandara, biskup Trydenckiego Bractwa Kapłańskiego (Sociedad Sacerdotal Trento, SST) z Meksyku, udzielił warunkowo (sub conditione) święceń kapłańskich wielebnemu ks. Sławomirowi Józefowi Melchiorowi Siąkale dnia 9 czerwca 2026 r. w Świętoszówce w Polsce. W poprzednich dniach otrzymał on również warunkowo subdiakonat i diakonat.

 Adres dla osób pragnących uczestniczyć w Najświętszej Ofierze Mszy Świętej:

Grodziec Śląski 152
43-386 Świętoszówka
Polska

Laus Deo!

sobota, 20 czerwca 2026

Nowe oświadczenia bp. Piotra Roya i o. Michała Marii F.Ss.R. dotyczące planowanej konsekracji biskupiej.

OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Po ogłoszeniu, że Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Roy dokona 25 lipca 2026 roku konsekracji biskupiej Wielebnego o. Michała Marii F.Ss.R., magazyn Integrity Magazine zwrócił się do obu duchownych z prośbą o komentarz. Poniżej publikujemy tłumaczenie ich pełnych oświadczeń, zawierających wyjaśnienie motywów tej decyzji oraz ocenę obecnej sytuacji kryzysu w Kościele, kwestii jurysdykcji etc. Zapraszamy do lektury!

„Biskupi FSSPX są konsekrowani jako wyłącznie «biskupi sakramentalni» (...) podczas gdy my rozumiemy nasze konsekracje biskupie jako udzielające rzeczywistej władzy biskupiej” – powiedział Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Roy.

Papa Stronsay 2026 — konsekracja biskupia o. Michała Marii F.S.S.R.
Bp Piotr Roy i o. Michał Maria
Zdjęcie pochodzi z magazynu Integrity Magazine (dozwolony użytek).

 Po ogłoszeniu, że bp Piotr Roy dokona konsekracji biskupiej o. Michała Marii F.Ss.R., magazyn Integrity zwrócił się do obu duchownych z prośbą o komentarz. W przekazanych redakcji oświadczeniach bp Piotr Roy oraz o. Michał Maria przedstawili dodatkowe wyjaśnienia dotyczące planowanej na 25 lipca konsekracji, a także swoje spojrzenie na obecny kryzys w Kościele.

 Redakcja zwróciła się również do diecezji Aberdeen, na terenie której znajduje się klasztor Redemptorystów Zaalpejskich, czyli Synów Najświętszego Odkupiciela (Filii Sanctissimi Redemptoris, F.Ss.R.) na wyspie Papa Stronsay. Chociaż diecezja początkowo nie udzieliła komentarza, jej ordynariusz, [modernistyczny - przyp. T.T.] bp Hugh Gilbert OSB, opublikował później oświadczenie, w którym określił planowaną konsekrację jako „niezgodną z prawem i stanowiącą poważny akt nieposłuszeństwa oddzielający uczestników od komunii z Kościołem katolickim”.

 Bp Piotr Roy podkreślił, że planowanej konsekracji nie należy postrzegać przez pryzmat zapowiedzianych na 1 lipca konsekracji biskupich w Bractwie Kapłańskim Świętego Piusa X. Według niego oba wydarzenia wynikają z odmiennych założeń. Biskup, który utrzymuje, że Stolica Apostolska pozostaje nieobsadzona od śmierci Papieża Piusa XII, przeciwstawił stanowisko swojego środowiska stanowisku FSSPX. Zwrócił uwagę zarówno na odmienne rozumienie stanu konieczności, jak i na różnice dotyczące natury władzy biskupiej oraz roli biskupów w obecnym kryzysie Kościoła. Bractwo Kapłańskim Świętego Piusa X rzeczywiście stwierdziło, że ich konsekracje „nie wynikają z jakiejkolwiek chęci roszczenia sobie prawa do jurysdykcji lub ustanowienia równoległej władzy w Kościele”.

piątek, 19 czerwca 2026

Dlaczego „elekcjonizm” to NIE jest „konklawizm”.

Elekcjonizm, nie konklawizm

Kilka uwag o idei Niedoskonałego Soboru Powszechnego oraz odpowiedź na niektóre nieporozumienia pojawiające się wokół inicjatywy Unam Sanctam.
Łódź Piotrowa została zbudowana po to, by płynąć, a nie tkwić na mieliźnie.
Łódź Piotrowa została zbudowana po to, by płynąć, a nie tkwić na mieliźnie.

Czym jest katolicki elekcjonizm?

 W swoim artykule z 8 maja bieżącego roku roboczo określiłem ideę Niedoskonałego Soboru Powszechnego mianem „elekcjonizmu”. Im dłużej nad tym myślę, tym bardziej jestem przekonany, że termin ten wyjątkowo trafnie oddaje istotę całej koncepcji i być może zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Sednem tej idei jest bowiem przekonanie, że Kościół musi posiadać w każdym czasie możliwość wyboru swojej widzialnej Głowy. Nie jest to jednak — jak próbują przedstawiać to niektórzy krytycy — żadna forma „konklawizmu”. Wyjaśniałem to już we wspomnianym artykule z 8 maja br. Od tamtego czasu czytelnicy Tenete Traditiones mogli również zapoznać się z szeregiem tłumaczeń materiałów publikowanych przez inicjatywę Unam Sanctam, w których J.E. x bp. Piotr Roy i inni duchowni szczegółowo przedstawiają założenia oraz cele Niedoskonałego Soboru Powszechnego. Zgodnie z prawem papieskim ostatniego katolickiego Papieża, J.Ś. Piusa XII, zwołanie kanonicznego konklawe jest obecnie niemożliwe. Co więcej, pozostaje ono niemożliwe nawet przy założeniu — którego sam nie podzielam — że modernistyczni „kardynałowie” są rzeczywistymi kardynałami Kościoła katolickiego. Zgromadzenia organizowane przez modernistów nie mogą być określane mianem konklawe choćby z tego względu, że nie spełniają podstawowych warunków przewidzianych przez obowiązujące prawo papieskie. Prawo ustanowione przez Piusa XII przewiduje bowiem określoną liczbę kardynałów elektorów, która od stuleci wynosi siedemdziesięciu. Dziś liczba modernistycznych elektorów jest niemal dwukrotnie większa. Oczywiście prawowity Papież posiadałby władzę zmiany takich przepisów. Problem polega jednak na tym, że żaden z posoborowych pretendentów nie jest prawowitym następcą św. Piotra, a więc nie posiada również jurysdykcji koniecznej do dokonywania tego rodzaju zmian. Nie mówimy więc o „konklawizmie”, lecz o próbie odpowiedzi na znacznie bardziej fundamentalne pytanie: w jaki sposób Kościół może w obecnych nadzwyczajnych okolicznościach skorzystać z przysługującego mu prawa do wyboru Papieża, skoro zwyczajny mechanizm przewidziany przez prawo kościelne przestał być możliwy do zastosowania.

Oświadczenie o. Michała Marii dotyczące konsekracji biskupiej zapowiedzianej na 25 lipca 2026 r.


  „Niebo i historia uśmiechną się do Papa Stronsay”

 W związku z zapowiedzianą konsekracją biskupią Czcigodnego Ojca Michała Marii, F.Ss.R., publikujemy krótkie oświadczenie przełożonego Redemptorystów Zaalpejskich. Tekst ten został skierowany do jednego z mieszkańców Orkadów i wyjaśnia historyczne oraz duchowe znaczenie tego wydarzenia.

Oświadczenie o. Michała Marii dotyczące konsekracji biskupiej zapowiedzianej na 25 lipca 2026 r.

 Katolicki obrzęd konsekracji biskupiej pozostawał niezmieniony przez całą historię chrześcijaństwa aż do roku 1968, kiedy to usunięto istotne słowa dokonujące konsekracji biskupa i zastąpiono je obiektywnie nową oraz językowo dwuznaczną formułą. Ta nowa formuła z 1968 roku pozbawiła obrzęd jego najbardziej istotnego elementu.

 Nie przywiązujemy wagi do rozmaitych opinii wyrażanych przez wątpliwych biskupów, którzy wszyscy zostali konsekrowani według obrzędów wprowadzonych po 1968 roku. Nie życzymy tym biskupom niczego złego, lecz wiele dobra.

 Jednak dla nas oraz dla tych, którzy podzielają nasze stanowisko, sumienie nakazuje trwać przy starożytnej Mszy Świętej, której współcześni biskupi się sprzeciwiają. Podtrzymujemy trwanie starożytnej Mszy Świętej poprzez dawny obrzęd konsekracji biskupiej, sięgający czasów sprzed VI wieku. Ponad wszelką wątpliwość obrzęd ten udziela ważnej konsekracji katolickiego biskupa.

czwartek, 18 czerwca 2026

Nowy biskup dla Redemptorystów Zaalpejskich.

Bp Piotr Roy ogłasza konsekrację biskupią o. Michała Marii F.Ss.R. na 25 lipca 2026 r.

 W święto Eucharystycznego Serca Jezusa Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Roy ogłosił, że 25 lipca 2026 roku na wyspie Papa Stronsay w Szkocji dokona konsekracji biskupiej o. Michała Marii F.Ss.R., przełożonego generalnego Zgromadzenia Synów Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów Zaalpejskich). Ojciec Michał Maria został wyświęcony na kapłana przez abp. Lefebvre'a w 1987 r.

 Współkonsekratorami podczas ceremonii będą Ich Ekscelencje: bp Roderyk Ribeiro da Silva oraz bp Ferdynand Altamira. Jak wyjaśnia bp Piotr Roy w opublikowanym dziś liście do duchowieństwa i wiernych, decyzja ta została podjęta ze względu na potrzeby duszpasterskie wspólnoty prowadzącej apostolat w Szkocji, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Samoa i innych krajach Oceanii.

 W swoim liście bp Piotr Roy podkreśla również, że Redemptoryści Zaalpejscy po wieloletnich studiach nad kryzysem Kościoła doszli do uznania obecnego wakatu Stolicy Apostolskiej i publicznie odrzucili błędy współczesnego modernizmu. Zdaniem biskupa konsekracja nowego biskupa stanowi odpowiedź na realne potrzeby wiernych pozbawionych opieki tradycyjnej hierarchii katolickiej.

 Poniżej publikujemy pełne tłumaczenie listu bp. Piotra Roya z dnia 18 czerwca 2026 roku ogłaszającego konsekrację biskupią o. Michała Marii F.Ss.R.:

LIST JE BP. PIOTRA ROYA DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH

Stilesville, Nowy Brunszwik, 18 czerwca 2026 r.
Święto Eucharystycznego Serca Jezusa

   Drodzy Współbracia i Wierni,

 Niniejszym listem pragnę poinformować Was o konsekracji biskupiej o. Michała Marii ze wspólnoty Redemptorystów Zaalpejskich, która odbędzie się 25 lipca 2026 roku na wyspie Papa Stronsay w Szkocji. Konsekracja ta będzie miała miejsce w zaciszu ich klasztoru, a Ich Ekscelencje bp Roderyk Ribeiro da Silva oraz bp Ferdynand Altamira zgodzili się pełnić funkcję współkonsekratorów podczas tej ceremonii. Kilku innych biskupów, którzy utrzymują z nami przyjazne relacje, również wyraziło poparcie dla tej decyzji, za co jesteśmy wdzięczni. Poprosiłem o. Michała Marię, bez jakiejkolwiek inicjatywy ze strony samych Redemptorystów i pomimo jego początkowych oporów, aby przyjął tę konsekrację dla dobra Kościoła i swojej wspólnoty.

 Od czerwca 2025 roku pozostaję w bardzo regularnym kontakcie ze wspólnotą Redemptorystów Zaalpejskich. Od tego czasu udało nam się zbudować prawdziwą wspólnotę wiary i szczerą przyjaźń. Chociaż wiem, że Redemptoryści byliby zadowoleni z dalszego funkcjonowania w obecnym stanie rzeczy, nie prosząc o żadną dodatkową pomoc, obawiam się, że nie jestem w stanie właściwie wypełniać wobec nich swojej roli i obowiązków z powodu ogromnych odległości, które nas dzielą. Redemptoryści posiadają domy w Szkocji, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Z tych placówek odwiedzają Samoa, Australię i inne miejsca. Wypełnianie moich obowiązków biskupich wobec nich wymagałoby praktycznie podróżowania po całym świecie. Od początku mojej posługi jako katolickiego biskupa zostałem już wezwany na cztery kontynenty. Nasze kanadyjskie misje cierpią z powodu braku kapłanów, a moje częste nieobecności jedynie pogłębiłyby już i tak trudną sytuację. Ponieważ moi współbracia znajdują się w podobnym położeniu, wydawało się rozsądne i konieczne zapewnienie Redemptorystom Zaalpejskim biskupa, który mógłby właściwie troszczyć się o owczarnię już znającą brzmienie jego ojcowskiego głosu.

środa, 17 czerwca 2026

Kolejne święcenia u franciszkanów w Brazylii.

 12 czerwca 2026 r.

Zapowiedź zbliżających się święceń kapłańskich

Bracia Mniejsi

Pax et Bonum!

 Najdrożsi wierni,

 z łaski Boga i Najświętszej Maryi Panny z wielką radością ogłaszamy zbliżające się święcenia kapłańskie w naszej wspólnocie.

 Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Ksiądz Biskup Roderyk Henryk Ribeiro da Silva, Biskup Świętego Kościoła Rzymskiego, ponownie odpowiedział z wielkoduszną ojcowską troską na prośbę naszego Przełożonego Generalnego, wielebnego ojca Franciszka Millera OFM Sub., aby odwiedził nasz klasztor i udzielił święceń diakonatu oraz kapłaństwa czcigodnym subdiakonom: ojcu Pacyfikowi Marii dos Santos Silva, gwardianowi klasztoru, oraz ojcu Dymasowi Marii Gonçalvesowi Amaralowi. Przy tej samej okazji udzieli również pierwszej tonsury kilku braciom z naszej wspólnoty.

 W najbliższych dniach opublikujemy w naszych mediach społecznościowych miejsce i daty ceremonii święceń.

 Składajmy dzięki Najświętszemu Sercu Jezusowemu za tak liczne łaski udzielone naszej wspólnocie dla dobra Świętego Kościoła i zbawienia dusz.

 Poniżej zamieszczamy listy z prośbą skierowaną przez wielebnego ojca Franciszka Millera oraz odpowiedź Jego Ekscelencji Księdza Biskupa.

 Już teraz módlmy się za przyszłych kapłanów!