Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 7 czerwca 2022

Perełka z dawnych lat.

  Perełka z dawnych lat.


Od lewej: ks. Donald Sanborn, ks. Daniel Dolan, Abp. Marcel Lefebvre, ks. Anthony Cekada, oraz ks. Clarence Kelly.

Za: https://mobile.twitter.com/NovusOrdoWatch/status/1532765083612356608

ZA: https://novusordo-pl.blogspot.com/2022/06/pereka-z-dawnych-lat.html

OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Powyższe zdjęcie pochodzi za pewne z końca lat 70'tych, kiedy wyżej wymienieni duchowni byli jeszcze członkami Bractwa św. Piusa X (FSSPX). W 1977 ks. Sanborn został mianowany rektorem seminarium świętego Józefa w stanie Michigan, należącego do Bractwa Świętego Piusa X. W 1983 r. dziewięciu księży, w tym wszyscy widoczni na zdjęciu, opuściło FSSPX i pod przywództwem ks. Clarence'a Kelly'ego założyło Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa V. W późniejszych latach ks. Sanborn, wraz z ks. Dolanem i ks. Cekadą, odłączył się od niego. W 1995 powstało, z ich wspólnej inicjatywy, Seminarium Przenajświętszej Trójcy, którego ks. Sanborn został rektorem. Ks. Clarence Kelly został konsekrowany na biskupa 19 października 1993 r. przez J. Exc. x. Bpa Alfredo Mendez Gonzaleza, ks. Daniel Dolan został konsekrowany 30 listopada 1993 r. przez J. Exc. x. Bpa Marka Pivarunasa CMRI, a ks. Sanborn 19 czerwca 2002 roku przez śp. J. Exc. x Bpa Roberta McKenne. Ks. Antoni Cekada zmarł 11 września 2020 r., a J. Exc. x Bp. Daniel Dolan 26 kwietnia 2022 r.

8 komentarzy:

  1. Ks. Sanborn w garniturze? 😳

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, zresztą, to nic nadzwyczajnego, taka amerykańska moda / zwyczaj, który funkcjonuje od przynajmniej XIX wieku, i wywodzi się z zakazu chodzenia duchownych katolickich, publicznie, na ulicach, w sutannach. Takie prawo funkcjonowało w Wielkiej Brytanii i jej koloniach, a więc także w USA (podobnie jak w Polsce międzywojennej prawo państw zaborczych funkcjonowało jeszcze przez wiele lat, tak w brytyjskiej kolonii, jaką były USA, także obowiązywało prawo brytyjskie, już po ogłoszeniu niepodległości przez to państwo). Nie wiem czy takie prawo obecnie gdziekolwiek na świecie funkcjonuje i jest respektowane (najdłużej obowiązywało ono chyba w Meksyku, ale tam było raczej powszechnie ignorowane, poza tym, za pewne jest ono jeszcze do dziś zachowane w państwach arabskich, i być może, Korei Pn.). Natomiast w państwach brytyjskich i USA od XIX wieku stało się to powszechnym zwyczajem, i nie miało nic wspólnego z modernizmem, po prostu Kościół dostosował się do przepisów prawa cywilnego, które choć antyklerykalne, nie sprzeciwiały się wprost Wierze, moralności i Prawu Boskiemu. Oczywiście to prawo i zwyczaj dotyczył jedynie publicznych miejsc takich jak ulice, place, środki komunikacji zbiorowej etc. Natomiast na terenie kościołów, klasztorów, seminariów i innych placówek prowadzonych przez Kościół, oraz w prywatnych domach i podróżując prywatnymi samochodami, księża mogą (i powinni, zgodnie z prawem kościelnym) nosić sutanny. Tak więc ks. [bp]. Sanborn na tym zdjęciu najprawdopodobniej albo gdzieś się wybierał, albo skądś wracał (do miejsca publicznego, świeckiego, gdzie zgodnie z amerykańskim zwyczajem obowiązuje tzw. "strój krótki", czyli specjalna koszula kapłańska z koloratką i garnitur). W naszym kręgu kulturowym coś takiego kojarzy się jednak z modernizmem, bowiem nawet w czasach najgłębszej komuny księża katoliccy chodzili publicznie w sutannach (nawet komuniści nie odważyli się wprowadzić takiego prawa, widać więc że tak uwielbiana przez niektórych Ameryka jest pod tym względem gorsza...). Pamiętam jak w bodajże 2014 r. bp. Sanborn dał się po raz pierwszy namówić do założenia sutanny aby wyjść na miasto (na uroczysty obiad po bierzmowaniu). Dla niego to było po prostu dziwne, zaś dla nas, Polaków, dziwnym jest widok biskupa w garniturze (przynajmniej dla integralnych katolików, którzy mają zachowany zdrowy sensus fidei).

      Usuń
    2. Właśnie o ile się nie mylę to strój krótki noszony przez bpa Sanborna jest i tak inny niż modernistów. Bo bp Sanborn ma chyba koszulę i na to specjalną kamizelkę kapłańską z koloratką. Moderniści z Novus Ordo noszą jakby koszulę, która od razu zawiera koloratkę-listek - chyba nie noszono takich przed Soborem. Strój bpa Sanborna jest chyba bardziej dostosowany do reguł klasycznej męskiej elegancji, bo jednak koloratka jest odpowiednikiem krawatu, a taka koloratka-listek to chyba jest odpowiednikiem krawatu na gumce. O ile dobrze stosuję analogię.

      Usuń
    3. Tak, to widać na tym zdjęciu i na wielu innych, w tym współczesnych. Ta kamizelka ma kształt sutanny, jest być może nawet wycięta z sutanny lub (raczej) specjalnie uszyta aby naśladowała sutannę. Ma guziki jak sutanna, i taki kołnierzyk, do którego pasuje normalna, pełna koloratka (tzw. "obroża"). Taki jest standard stroju krótkiego, który obowiązywał przed soborem. Do takiej koszuli, kamizelki z koloratką obowiązkowo czarny garnitur, buty wizytowe etc. Więc jest to strój godny (koszula z listkiem [często jeszcze z krótkim rękawkiem] nie jest strojem godnym kapłana, to tak jak wyjście publicznie w stroju kąpielowym na ulicę przez niewiastę). W podobnym stroju krótkim chodził także śp. ks. Antoni Cekada i J. Exc. x Bp. Daniel Dolan. To akurat tam (w USA) jest normą.

      Usuń
    4. A są jakieś przepisy odnośnie spodni pod sutanną? Bo chyba gdzieś czytałem, że w Seminarium u bpa Sanborna nosi się czarne skarpety i skrócone spodnie, żeby nie wystawały spod sutanny.

      Usuń
    5. Nie wiem czy są jakieś konkretne przepisy w prawie kościelnym, są to raczej zwyczaje oraz co najwyżej przepisy wewnętrzne różnych zgromadzeń. Ważne żeby spodnie nie wystawały i nie były widoczne spod sutanny, która też nie może być przykrótka, powinna zakrywać nogi przynajmniej do kostki, widoczne powinny być jedynie buty, które zawsze powinny być czarne (u zwykłego, diecezjalnego, "świeckiego" kleru) i wypastowane, najlepiej wizytowe (przynajmniej w niedzielę i święta). Dlatego też spodnie najlepiej jeśli są skrócone (mogą być nawet krótkie, jeśli kapłan ma odpowiednio długie skarpety lub czarne pończochy). Zakonnicy zakonów żebraczych mogą chodzić boso lub w sandałach. Biskupi powinni mieć skarpety / pończochy fioletowe, kardynałowie czerwone etc. Buty noszą z klamrą (srebrną lub złotą), a do uroczystej liturgii biskupi mogą ubierać specjalne pończochy i pantofle pontyfikalne (nie widziałem jednak aby któryś z naszych biskupów takich używał...).

      Usuń
  2. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co stało się z obecnym na zdjęciu ks. Kelly? Odciął się od reszty biskupów katolickich? Prowadzi jakiś niezależny apostolat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak jest napisane powyżej: Ks. Clarence Kelly został konsekrowany na biskupa 19 października 1993 r. przez J. Exc. x. Bpa Alfredo Mendez Gonzaleza. Następnie doszło do całkowitego rozejścia między nim a innymi, bowiem zaczął on podważać ważność konsekracji biskupich dokonanych przez Abp. Thuca. Uważa on więc że jest jedynym obecnie katolickim biskupem, i tylko jego bractwo (FSSPV) posiada ważną sukcesję apostolską. 28 lutego 2007 r. wyświęcił na biskupa x. Josepha Santaya. 27 grudnia 2018 r. Bp. Joseph Santay FSSPV udzielił sakry biskupiej x. James'owi Carroll'owi FSSPV (z bp'em Kellym jako współkonsekratorem). Tak więc obecnie bractwo św. Piusa V (FSSPV) ma w sumie trzech biskupów, dokładnie tyle samo co bractwo św. Piusa X.

      Usuń