Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 12 września 2023

340. Rocznica Bitwy pod Wiedniem.


12 września 1683.

Venimus, vidimus, Deus vicit - 
Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg!

Takimi słowami, 340 lat temu, król polski Jan III Sobieski poinformował papieża Innocentego XI o rozgromieniu Turków oblegających Wiedeń. Był to wielki triumf polskiego oręża i jedna z najważniejszych bitew w historii Europy.

3 komentarze:

  1. Co z tego, skoro wkrótce po tym wydarzeniu wszyscy, włączając niby katolickie kraju pracowali zawzięcie w celu zniszczenia Rzeczpospolitej i doprowadzenia jej do upadku. Tak zawsze kończyła się wdzięczność innych w tym tzw. katolickich narodów wobec Polski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tej przyszłości król Sobieski przewidzieć chyba nie mógł, zwycięstwo Wiedeńskie było również w interesie Polski, ponieważ gdyby Turcy zawładneli zachodnią Europą bylibyśmy okrążeni z dwóch stron, zresztą nie powinniśmy mieć złudzeń co do katolicyzmu austrioniemcòw i im podobnych, mieszanki cywilizacyjne łacińsko-bizantyjskie prowadzą do wykluczenia z polityki zasad mora!nych na rzecz racji stanu, jaka by ona nie była

      Usuń
  2. Nie mógł przewidzieć rzecz jasna ale to taka gorzka wzmianka, wnioski z tego polskiego pomagania wszystkim i odbierania kopniaka w zamian.

    OdpowiedzUsuń