Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

środa, 5 marca 2014

Memento homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris (Gen. 3, 19).

Julian Fałat, Popielec, 1881
„Nie skarbcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą, i gdzie złodzieje podkopują i kradną; ale skarbcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczy i gdzie złodzieje nie podkopują i nie kradną. Albowiem, gdzie jest skarb twój, tam i serce twoje” – Mat. 6:19-21. 
Z Ewangelii przypisanej na Środę Popielcową

Posypanie Popiołem
Z Introitu Mszy w Środę Popielcową
Z Mszału à l'usage de Saint-Didier d'Avignon 1370
(Neapol, południe Włoch)

Środa Popielcowa kończy okres Przedpościa, a rozpoczyna Wielki Post.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 7 roku życia) i post ścisły (między 21 a 60 rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.