Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 29 stycznia 2019

100 lat temu Roman Dmowski na konferencji paryskiej zaproponował granice niepodległej Polski.


100 lat temu - 29 I 1919 - Roman Dmowski reprezentując Polskę na konferencji paryskiej, na posiedzeniu Rady Dziesięciu wygłosił 5-godzinne przemówienie (w j. pol., j.ang., j. fr.) dotyczące całości polskich granic. Linia proponowanych granic nazywana jest dzisiaj linią Dmowskiego.


Propozycja ta została niestety odrzucona, a w późniejszym okresie częściowo wycofał się z niej także sam autor, który podczas negocjacji kończących wojnę polsko-bolszewicką opowiedział się przeciwko włączeniu do Polski m.in. Mińska. Tłumaczył to chęcią budowy państwa bez mniejszości narodowych. W konsekwencji w traktacie ryskim granicę polsko-sowiecką wytyczono w odległości ok. 30 km na zachód i północ od Mińska. Obszar Polski według koncepcji Romana Dmowskiego miał wynosić ok. 447 000 km² z 33-milionową populacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.