Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Święte Triduum Paschalne i Wielkanoc AD 2023: porządek nabożeństw (Kraków i Wrocław).


Triduum Sacrum - zwieńczenie historii zbawienia i dzieła odkupienia, którego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus.

KRAKÓW

miejsce: Rzymsko-katolicka kaplica pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława B.M., Kraków, ul. Sarego 18/2 (http://sedevacante.pl/porzadek.php)


6 kwietnia - Wielki Czwartek
7:20 - Msza święta, przeniesienie Najśw. Sakramentu do ciemnicy

7 kwietnia - Wielki Piątek
11:00 - Droga krzyżowa
12:00 - Msza Uprzednio Poświęconych Darów

8 kwietnia - Wielka Sobota
16:00 - Wigilia paschalna, Msza św.
(po liturgii poświęcenie pokarmów)

9 kwietnia - Wielkanoc
06:30 - Rezurekcja i Msza św.
9:50 - Msza św. (Suma Wielkanocna)


WROCŁAW

miejsce: Rzymsko-katolicka kaplica pw. św. Józefa, Oblubieńca NMP, Wrocław, ul. Krzemieniecka 17 (https://actualia.blog/2020/07/05/ogloszenia-duszpasterskie)

6 kwietnia - Wielki Czwartek
19:00 - Msza św.

7 kwietnia - Wielki Piątek
15:00 - Adoracja, Droga krzyżowa

8 kwietnia - Wielka Sobota
12:00 - Poświęcenie pokarmów

9 kwietnia - Wielkanoc
12:00 - Msza św. 

10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
12:00 - Msza św. 

10 komentarzy:

  1. Oczywiście sedewakantyści są mądrzejsi od Mszału Rzymskiego. W Wielki Czwartek i Sobotę liturgia ma być "dicta nona in choro" Sprawdzcie sobie w Mszale z 1920r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę więc aby Anonimowy w tym miejscu wyjawił, kto, jego zdaniem, robi to prawidłowo? Czyżby wszechwiedzący "Pan-Adwokat-Ksiądz-Biskup" z "Katolickiego" Ruchu Oporu? W takim razie niech "Excelencja" przestanie tchórzyć, niech się ujawni, niech napisze gdzie ma kaplicę (adres), i o której odprawia "poprawnie", tak jak, jego zdaniem, ma być....

      Usuń
  2. Przecież nona jest o 15, a Wigilia paschalna o 16.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może Anonimowemu z 3 kwietnia 2023 23:12 pomyliły się Mszały, i ma na myśli Mszał z 1955 r. lub z 1962 r. Wg. Mszału Rzymskiego z 1920 r., którego używa m.in. x. Rafał Trytek i Instytut Rzymskokatolicki bp. Sanborna, wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego odbywały się rano, również w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę. Dopiero Papież Pius XII przeniósł w 1951 r. Wigilię Paschalną na wieczór (choć właściwie, powinno się mówić, przywrócił poprawny, starożytny zwyczaj, niestety zapomniany w średniowieczu), a w 1955 r. ważnie promulgował Reformę Wielkiego Tygodnia, która przenosiła wszystkie te obrzędy na godziny popołudniowe / wieczorne (choć w przypadku Wielkiego Piątku jest to akurat trochę niefortunne, bo Męka Pańska trwała, jak mówi Pismo, wg. czasu żydowskiego, od godz. 6 do godz. 9, czyli wg. naszego czasu, od 12 do 15).

      Usuń
  3. W ogólne to Pius XII jak czytałam polecił celebrować w Wielką Sobotę w godzinach nocnych, by Msza była po północy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego nie wiem czy istnieje takie zalecenie, być może Pius XII pisał o tym jako o czymś idealnym, bo tak mogło rzeczywiście być w starożytności, że czuwanie trwało całą noc, a Msza odbywała się po północy albo nawet nad ranem, lecz "gdy jeszcze było ciemno" (stąd zresztą wziął się zwyczaj Rezurekcji, obecny już tylko w Polsce i chyba niektórych rejonach Bawarii). Natomiast przepisy z 1951 r. ostatecznie potwierdzone w 1955 r. mówią wyraźnie, że liturgia ma się rozpocząć po zachodzie słońca, o zmroku. A więc zależnie od np. zmiany czasu etc., gdzieś ok. godz. 19:30 / 20:30 (oczywiście może to być też godzina późniejsza, jednakże zwłaszcza w Polsce, aby zachować zwyczaj uroczystej procesji rezurekcyjnej rano w Niedzielę Wielkanocną, nie przeciągał bym tego raczej na np. godz. 22:00 czy 22:30, bo wtedy rzeczywiście Msza św. kończyła by się po północy).

      Usuń
  4. Pytanie do redaktora naczelnego: Czy można jeść mięso w Wielki Czwartek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można.
      Zgodnie z tym co jest napisane tutaj: https://www.ultramontes.pl/o_postach.htm
      W Wielki Czwartek, jak w każdy inny czwartek w Wielkim Poście, obowiązuje post ilościowy. To znaczy, że można jeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. "Post ilościowy nie zabrania spożywania pokarmów mięsnych podczas posiłku do sytości. Natomiast przy posiłku rannym i wieczornym wolno pożywać pokarmy mięsne tylko wtedy, jeżeli w jakiejś okolicy panuje taki zwyczaj (3). W Polsce takiego zwyczaju nie było."
      Tak więc można zjeść mięso na obiad (ewentualnie, kolację), nie można jednak, w Polsce, jeść mięsa na śniadania (ewentualnie, drugie śniadanie).

      Usuń
  5. Czy ktoś z Państwa wie, dlaczego ksiądz Bałęba nie odprawia Triduum Sacrum? Z takim ewenementem nigdy się nie spotkałem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba nie ma ścisłego obowiązku odprawiania obrzędów Triduum w kościołach i kaplicach innych, niż kościoły parafialne.
      Wydaje mi się, że x. Jacek Bałemba po prostu nie czuje się na siłach, ma już swoje lata, a to bardzo długie i wymagające obrzędy, druga sprawa jest taka, że x. Bałemba jest perfekcjonistą, i być może obawia się, że mógłby zrobić coś źle, dlatego się nie zdecydował. Ale to tylko moje domysły, najlepiej byłoby zapytać x. Jacka osobiście...

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.