Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

poniedziałek, 6 maja 2024

Dni krzyżowe (Feriae in Rogationibus) AD 2024.

 Trzy kolejne dni powszednie między V Niedzielą po Wielkanocy a Wniebowstąpieniem to tzw. Dni Krzyżowe, Feriae in Rogationibus. Nazwa bierze się stąd, że Mszy towarzyszy procesja ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych oraz szeregiem modlitw błagalnych (rogatio - prośba), które w Polsce udawały się z kościoła, poprzez pola do jednego z przydrożnych krzyży.

Oficjum zachowuje swój zwykły, tygodniowy rytm z antyfonami, responsoriami, hymnami, i wersetami okresu wielkanocnego. Msza związana z procesją ma własny formularz i odprawiana jest w kolorze fioletowym. 

Obraz przedstawiający procesję Dni Krzyżowych, zatytułowany “Procesja w Bronowicach”, jest autorstwa Włodzimierza Tetmajera i znajduje się w warszawskim Muzeum Historii Ruchu Ludowego.

Poniedziałek 6, wtorek 7, środa 8 maja 2024: Rogacje (Dni Krzyżowe), przygotowanie do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Aby włączyć się w modlitwę Kościoła, można odmówić Litanię do Wszystkich Świętych.

Z Katechizmu Głównego św. Piusa X:

D. Co Kościół robi w ciągu trzech dni mniejszych Rogacji?

R. W ciągu trzech dni Rogacji mniejszej Kościół odprawia procesje i odmawia uroczyste modlitwy, aby przebłagać Boga i zapewnić sobie Jego przychylność, aby przebaczył nam grzechy, oddalił od nas kary, pobłogosławił owoce ziemi, które zaczynają się objawiać, i zaspokoił nasze potrzeby zarówno duchowe, jak i doczesne.

Źródło: https://www.sodalitium.biz/le-rogazioni/

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: W te dni zgodnie z aktualnymi przepisami Prawa Kanonicznego (sprzed 1958 r.) nie obowiązuje ani post ilościowy ani jakościowy. Dawniej jednak (jeszcze w XIX wieku) obowiązywał w te dni post (zniesiony najpóźniej podczas pontyfikatu Papieża św. Piusa X  i nieobecny już w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 r.). Można jednak zachowywać, w ramach dobrowolnej, prywatnej praktyki pobożnościowej, zwyczaj postu w te dni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.