Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 3 maja 2024

Marek Zacharyasz – 28.08.1940 - 02.05.2024.

Wczoraj, 02.05.2024r. zmarł w wieku 84 lat Marek Zacharyasz, poeta, działacz Narodowego Odrodzenia Polski i współpracownik magazynu "Szczerbiec", tradycjonalista katolicki (związany z FSSPX w Chorzowie/Katowicach).

Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei in saecula saeculorum. Requiescat in pace, Amen.

 Marek Zacharyasz – urodził się w Krakowie w 1940 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia polska). Zadebiutował w Polskim Radiu Katowice 2 stycznia 1965 roku w audycji „Trybuna debiutów poetyckich”.

 Brał udział w konkursach poetyckich, gdzie wielokrotnie doceniono jego twórczość. W pierwszym z nich, ogłoszonym w 1976 roku przez Stowarzyszenie „PAX” w Katowicach, wiersz pt. „Wmyślenia” uzyskał pierwszą nagrodę. W tym samym roku przyznano mu wyróżnienie za zbiór wierszy w konkursie literackim „Inny głos” ogłoszonym przez Kicki Salon Poetycki w Warszawie. W 1992 roku otrzymał drugą nagrodę w „Konkursie Poetyckim o Nagrodę im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” w Łodzi za utwory, które m.in. znalazły się w tomie wierszy „Noc mistrza Innocentego” wydanym w 1997 roku (wydanie drugie – w 2020 roku, w wydawnictwie 3DOM).

 W latach 1976–1977 należał do grupy poetyckiej „Gremium”, w tym czasie wydał debiutancki tom poezji „Wmyślenia” (Instytut Wydawniczy „Pax”). Kolejne zbiory wierszy ukazały się w Wydawnictwie „Śląsk”: „Powrót do rzeczywistości” (1980), „Tam się spotkamy” (1988) i „Barwy świata” (2014). Tom wierszy „Wejście w sen” wydało Katowickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (1989). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Katowice i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach.

 Wiersze publikował także w wielu czasopismach literackich m.in.: „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Poglądach”, „Tak i Nie”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Kierunkach”, „Życiu i Myśli”, „Metaforze”, „Studencie”, „Tu i Teraz”, „Śląsku”, „Szczerbcu”, „Polsce Niepodległej”, „Plamie” i in. Drukowano je również w almanachach: „Poetycki rejs” (1999, „Akwilo”), „Jak smagnięcie gałązką” (2002, Urząd Miasta Chorzów).

Źródło: https://www.slaskwn.com.pl/sklep/wiersze-wybrane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.