Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

sobota, 4 maja 2024

4 maja: Znalezienie Krzyża Świętego (w Polsce).

 4 MAJA

W Polsce

Znalezienie Krzyża Świętego

Ryt zdwojony 2-ej klasy.   Szaty czerwone.

   Drzewo Krzyża świętego odnalezione było prawdopodobnie 14 września w r. 326. przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Gdy Konstantyn wybudował na miejscu, gdzie Chrystus był umęczony, kościół, oddano go do czci Bożej 14 września 335 r. Na pamiątkę tych dwóch faktów w Jerozolimie obchodzono uroczyste święto. Na wzór Jerozolimy powstała uroczystość św. Krzyża naprzód w tych kościołach, które miały część tej cennej relikwii ; święto nazywano Podwyższeniem św. Krzyża.
   Na początku wieku siódmego wojska Perskie zdobyły Jerozolimę i król Chozroas zabrał relikwie św. Krzyża, którą jednak odzyskano i 3 maja 629 roku złożono ją znowu w kościele jerozolimskim. Ten radosny wypadek wpłynął na powstanie święta na całym Zachodzie i nazwano je Znalezieniem św. Krzyża, choć właściwie było to odzyskanie relikwii. W obecnym stanie liturgii czcimy pamiątkę Znalezienia 3, w Polsce 4 maja, natomiast 14 września odnawiamy pamięć Odzyskania św. Krzyża. i nazywamy je Podwyższeniem. 

Za: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. Gaspar Lefebvre, Benedyktyn. Przekład polski opracowali mnisi opactwa w Tyńcu. Opactwo ŚŚ. Piotra i Pawła w Tyńcu – Polska. Opactwo Św. Andrzeja, Bruges – Belgia, 1956 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz