Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

czwartek, 9 maja 2024

9 maja AD 2024: Wniebowstąpienie Pańskie.


WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 

STACJA U ŚW. PIOTRA

Ryt zdwoj. I kl.   Szaty białe

   Pierwsza wzmianka o uroczystości Wniebowstąpienia pochodzi z początków IV wieku. Od tego czasu znana jest ta uroczystość w kościołach wschodnich i w zachodnich tak, że św. Augustyn († 430) mógł powiedzieć: Dzień dzisiejszy świętują po całym świecie. 

   Chociaż z chwilą swojego wstąpienia do nieba, Pan Jezus przestał obcować z ludźmi w sposób widzialny, jednak święto Wniebowstąpienia nie jest dniem smutku, lecz radości, albowiem przez wstąpienie do nieba uwielbione zostało Człowieczeństwo Jezusowe. 

   Liturgia podając wiernym do rozważania tą tajemnicę z życia Chrystusowego wzywa, aby myśl wszystkich członków Kościoła kierowała się tam, gdzie jest ich Głowa, Jezus Chrystus : to jest ku niebu.

   Obrzędem symbolicznym w dniu Wniebowstąpienia jest zgaszenie Paschału, którego światło miało oznaczać przez te 40 dni obecność Pana Jezusa Zmartwychwstałego wśród Apostołów. Gasi się go po Ewangelii, w której jest mowa o Wniebowstąpieniu Chrystusa.

   Na pamiątkę drogi jaką Pan Jezus odbył do miejsca skąd wstąpił do nieba niektóre kościoły odprawiały w dniu święta procesję. Zwyczaj ten przetrwał w Polsce do dnia dzisiejszego. Pod koniec procesji śpiewa się trzy zwrotki dawnego hymnu nieszpornego z Wniebowstąpienia, w którym zanosimy błaganie, aby Pan Jezus podczas swego powtórnego przyjścia na sąd ostateczny był dla nas łaskawy. Następnie celebrans podnosi krzyż śpiewając trzykrotnie :  « wstępuje do Ojca swojego i Ojca waszego » — chór odpowiada : « Boga swojego i Boga waszego ». Ceremonia ta uzewnętrznia prawdę o wstąpieniu do nieba.

   Msza stacyjna jest u św. Piotra, głównego świadka Wniebowstąpienia. Jej główna myśl wyrażona jest w zdaniu, które dziś wtrącamy w Communicantes kanonu : Jezus Chrystus ułomną naturę naszą zjednoczoną w sobie z Bóstwem umieścił w chwale Ojca. Stąd Kościół czerpie świętość i ową moc cudów, o której wspomina Ewangelia, a która świadczy o jego Boskim pochodzeniu. 

   Na mocy zarządzenia Leona XIII przed uroczystością Ducha św. odprawia się nowennę, aby prosić Boga o zjednoczenie wschodnich kościołów schizmatyckich z Kościołem katolickim. 

Za: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. Gaspar Lefebvre, Benedyktyn. Przekład polski opracowali mnisi opactwa w Tyńcu. Opactwo ŚŚ. Piotra i Pawła w Tyńcu – Polska. Opactwo Św. Andrzeja, Bruges – Belgia, 1956 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz