Zamiast „XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce”, my Katolicy przeżywamy jutro Dzień modlitwy o nawrócenie żydów wiarołomnych.
Modlitwa za żydów z liturgii Wielkiego Piątku wg. Mszału św. Piusa V (po reformach Papieża Piusa XII z 1955 r.):Módlmy się także za Żydów wiarołomnychaby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonęz ich serc, iżby i oni poznaliJezusa Chrystusa Pana naszego.Módlmy się. Diakon: Zegnijmy kolana.R. Powstańcie.
Wszechmocny wiekuisty Boże,który od miłosierdzia twego nawetŻydów wiarołomnych nie odrzucisz :wysłuchaj modły nasze za ten ludzaślepiony, aby wreszcie, poznawszyświatło prawdy, którym jest Chrystus,z ciemności swoich został wybawiony.Przez tegoż Pana naszego... R. Amen.
Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1956 r.
Podobno w dawnych wydaniach Mszałòw nie było przy tej modlitwie polecenia " zegnijmy kolana", ale nie jestem pewny
OdpowiedzUsuńOwszem, przed reformą Papieża Piusa XII (1955) nie było tam polecenia "zegnijmy kolana". Było to motywowane tym, że podczas Męki Chrystusa żydzi mieli szyderczo przyklękać przed nim (w rzeczywistości robili to rzymscy żołnierze, jak wynika z tekstu Ewangelii). Inna interpretacja (chyba bardziej właściwa) jest taka, że żydzi nie chcieli oddać czci Chrystusowi, nie chcieli uznać w nim Mesjasza, Syna Bożego (co zrobili przecież poganie, Trzej Mędrcy, padając na twarz i oddając mu pokłon). Żydzi nie chcieli uklęknąć przed żywym Bogiem który chodził wśród nich, więc my teraz za nich nie klękamy. Tak było to tłumaczone, i tak jest w starszych mszalikach, jeszcze w wydaniu tego samego mszalika o. Lefebvre, z 1949 r. Tak też odprawiają kapłani, należący do wspólnot i zgromadzeń używających Mszału św. Piusa X (np. x. Rafał Trytek, członek Instytutu Rzymskokatolickiego bp'a Sanborna). Natomiast zgodnie z aktualnie obowiązującym w Kościele Powszechnym Mszałem Jego Świątobliwości, Papieża Piusa XII, jest tak jak powyżej (a więc się klęka).
UsuńJeruzalem, Jeruzalem nawróć się do Pana i Boga twego!
OdpowiedzUsuń