Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

niedziela, 28 stycznia 2018

Niedziela Siedemdziesiątnicy. Początek Czasu Siedemdziesiątnicy (Przedpościa). Druga część Roku Kościelnego - Tajemnica Odkupienia (Okres Wielkanocny).


NIEDZIELA SIEDEMDZIESIĄTNICY

STACJA U ŚW. WAWRZYŃCA ZA MURAMI

Uprzyw. 2 kl.   Ryt półzdwoj.   Szaty fioletowe

   Wraz z Przedpościem rozpoczyna się okres Wielkiejnocy, którego ośrodkiem jest uroczystość nad uroczystościami - święto Zmartwychwstania. Wielkanoc to nie tylko najstarsze i największe święto w Kościele, ale ściśle mówiąc, jest to jedyne w pełnym znaczeniu święto roku liturgicznego.
   Okres Przedpościa ukształtował się za czasów św. Grzegorza Wielkiego († 604) już po ustaleniu Wielkiego Postu. Stanowi ono rodzaj przedsionka, który nas przygotowuje do następnego okresu pokuty. 
   Niedziele przedpościa z łacińska nazywają się : Siedemdziesiątnica, Sześćdziesiątnica i Pięćdziesiątnica, gdyż wypadają w siódmym, szóstym i piątym dziesiątku dni przed Wielkanocą. W Polsce są nazywane : Starozapustna, Mięsopustna i Zapustna, gdyż dawniej już w tym czasie zachowywano łagodniejszy post (aż do roku 1248). Nazwa Siedemdziesiątnica przypomina również okres 70-cio letniej niewoli Babilońskiej.
   Nabożeństwo Przedpościa ma nastrój pokutny, szaty są więc barwy fioletowej. Ze wszystkich modlitw usunięty jest radosny śpiew Alleluja - we wszystkich mszach niedzielnych i świątecznych zastąpione jest Alleluja przez traktus (psalm-śpiewany). Zamiast Ite missa est w niedziele i dni powszednie mówi się Benedicamus Domino. [...]

   Modlitwy i śpiewy trzech niedziel Przedpościa pochodzą z lat przełomowych między VI i VII wiekiem, kiedy to najazdy barbarzyńców, trzęsienia ziemi i 《czarna śmierć》zdawały się grozić zagładą Rzymowi i kulturze chrześcijańskiej. Odzwierciedlają one doskonale stan beznadziejny w jakim się znajduje człowiek pozbawiony łaski uświęcającej. [...] Ale Bóg nie pozostawił człowieka w tym stanie, lecz szedł naprzeciw, jak ów gospodarz z Ewangelii, aby mu objawić swą naukę i wolę i powołać do pracy w swej winnicy. Winnica oznacza Kościół, do którego wszyscy są powołani od pierwszej chwili stworzenia. [...]
   W świetle dzisiejszego rozważania o grzechu i powołaniu Bożym, możemy zrozumieć wielkość Dzieła Odkupienia i tajemnicy Wielkanocnej, do której się przygotowujemy. Naszą odpowiedzią na wołanie Boże będzie usilna praca, aby 《z trwogą i ze drżeniem sprawować swe zbawienie》 (Filip. 2, 12), i tak biec, aby osiągnąć nieskazitelny wieniec nagrody. (Epistoła). W tej walce zachętą nam będzie przykład wielkiego diakona św. Wawrzyńca, w którego bazylice rozpoczynamy okres Wielkanocny ; siłą zaś i podporą będzie Eucharystia, w której Bóg 《rozjaśni oblicze swoje nad sługą swoim》 (Kom.)

Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1949 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz