Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 9 lipca 2021

„Anioł Pański” (The Angelus). Biuletyn kościoła św. Gertrudy Wielkiej (x bp. D. Dolan) – lipiec AD 2021.

 Modlitwa „Anioł Pański” została ustanowiona w dniach 28-29 czerwca około 1456 roku przez papieża Kaliksta. Turcy grozili wówczas Europie i na prośbę Papieża wierni odmawiali „Anioł Pański” w intencji obrony chrześcijaństwa przed Turkami i nastania pokoju. „Anioł Pański” został po raz pierwszy odmówiony o zachodzie słońca, co było powszechną praktyką w całej Europie w pierwszej połowie XIV wieku, zalecaną przez papieża Jana XXI. Wydaje się, że poranny „Anioł Pański” zaczęto odmawiać nieco później, znowu dla pokoju. Odmawianie „Anioła Pańskiego” w południe rozpoczęło się gdzieś w XIV lub XV wieku i zostało nazwane „Dzwonem Pokoju”.

Ten współczesny zwyczaj odmawiania „Anioł Pański” jest krótką praktyką nabożeństwa ku czci Wcielenia, powtarzaną trzy razy dziennie; rano, w południe i wieczorem, przy dźwiękach dzwonu kościelnego.

Ciekawym jest, w jaki sposób „Anioł Pański” kojarzy się historycznie z najazdem Turków, ponownie w 1683 r., kiedy oblegali oni Wiedeń. Cesarz austriacki Leopold uciekł i błagał o pomoc i ratunek Jana Sobieskiego, wielkiego polskiego generała, który zebrał swoją armię i pospieszył na ratunek, zatrzymując się w jednym z sanktuariów Matki Bożej w Polsce, aby otrzymać błogosławieństwo.

11 września Sobieski przybył na wzgórze Kahlenberg pod Wiedniem, a następnego dnia stoczył bitwę z Turkami. Genialnie prowadząc swoje wojska, wepchnął Turków w pułapkę, ale liczebność wroga była tak wielka, że nie mógł przebić się przez ich szeregi; następnie kawaleria Sobieskiego dokonała więc pozorowanego odwrotu, co zostało zinterpretowane przez Turków jako ucieczka. Turcy rzucili się do przodu, ale zostali ponownie zaatakowani. Krzyki i wołania ludzi Sobieskiego przeraziły Turków, a gdy dowiedzieli się, że sam Sobieski, "Lew Północy", jest na polu bitwy, uciekali w panice, pamiętali bowiem jak pokonał już ich nie raz w Polsce, przy wielu wcześniejszych okazjach. Bitwa trwała przez jakiś czas; na całym froncie Sobieski dowodził, walczył, zachęcał swoich ludzi i popychał ich do przodu. Turcy zostali ostatecznie pokonani, Wiedeń i chrześcijaństwo uratowane, a wiadomość została wysłana do papieża Innocentego XI w Rzymie.

Sobieski był człowiekiem pokornym, bo w szczytowym momencie swego największego zwycięstwa w liście do papieża Innocentego XI powiedział, że walczy o sprawę Bożą i honor Najświętszej Maryi Panny. Jego przesłanie do Papieża o zwycięstwie brzmiało: „Przybyłem, zobaczyłem, ale Bóg i Maryja zwyciężyli”.

Dzień po bitwie Sobieski zwycięsko wkroczył do Wiednia. Później ścigał Turków na Węgry, ponownie ich atakując i pokonując. Tureckie zagrożenie dla Europy zniknęło na zawsze, a przynajmniej do XXI wieku...

Papież Innocenty XI po bitwie pod Wiedniem wezwał cały świat chrześcijański do odmawiania modlitwy „Anioł Pański” w intencji pokoju. W naszych czasach, kiedy obserwujemy pokojową inwazję muzułmańską na Europę, po raz kolejny Polska trwa i stawia opór.

500'tna rocznica ustanowienia modlitwy „Anioł Pański” przez papieża Kaliksta III niech jest przypomnieniem odmawiania wielowiekowej modlitwy o pokój i ochronę świata chrześcijańskiego. Odnówmy tę pobożną praktykę, jeśli osłabliśmy w naszej pobożności i odmawiajmy codziennie „Anioł Pański” w intencji ochrony Kościoła w naszych czasach przed licznymi zagrożeniami na wszystkich frontach, tak wewnętrznych jak i zewnętrznych, wobec Wiary i świata oraz całego istnienia Kościoła katolickiego.

Artykuł pochodzi z biuletynu kościoła św. Gertrudy Wielkiej w USA (ST. GERTRUDE THE GREAT ROMAN CATHOLIC CHURCH) J. Exc. x. Bp'a Daniela L. Dolana. (4900 Rialto Road, West Chester, Ohio 45069), 4 lipca 2021 r.

Tłumaczenie własne (Redakcja Tenete Traditiones)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.