Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

środa, 21 lipca 2021

Polski kleryk w seminarium Matki Bożej (Mater Dei Seminary) J. Exc. x. Bp'a Marka Pivarunasa CMRI.

Na zdjęciu: kl. Wojtek podczas pielgrzymki do Częstochowy w grupie 

Biało-Czarno-Czerwonej. Zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny kl. Wojtka.

 W najnowszym numerze pisma (biuletynu seminarium) Adsum (lipiec AD 2021) J. Exc. x. Bp. Marek A. Pivarunas CMRI, w "liście od Rektora" informuje, że w bieżącym roku szkolnym, naukę rozpocznie tam 6 nowych seminarzystów — 3 ze Stanów Zjednoczonych, 1 z Polski i 2 z Brazylii. Seminarzystą z Polski, który rozpocznie naukę w seminarium Matki Bożej, jest x. kleryk Wojciech Więckowski, który jest już po sześciu latach studiów, które rozpoczął w seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP), a następnie kontynuował, od 2019 r., w seminarium św. Piotra z Werony, w Verrua Savoia we Włoszech (IMBC), gdzie otrzymał niższe święcenia kapłańskie (sub conditione) z rąk J. Exc. x. Bp'a Geerta (Gerarda) Jana Stuyver'a. Wiosną tego roku postanowił przenieść się do USA, i tam dokończyć swoją formację kapłańską oraz przyjąć wyższe święcenia kapłańskie. 

Módlmy się za przyszłego, daj Boże, kolejnego Polskiego Kapłana, pierwszego który ukończy (po rewolucji Vticanum II) prawdziwie katolickie seminarium duchowne i otrzyma ważne i godziwe święcenia kapłańskie z rąk katolickiego biskupa!

Redakcja Tenete Traditones

11 komentarzy:

  1. Wielu Bożych błogosławieństw dla x. kleryka Wojciecha!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto i jak udzielił x. Wojciechowi święceń niższych w Wigratzbad, skoro od bp. Stuyvera otrzymał je sub conditione?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co mi wiadomo, x. kl. Wojciech przygotowywał się już w Wigratzbad do przyjęcia subdiakonatu, a więc musiał mieć święcenia niższe, zapewne udzielone przez "biskupa" novus ordo, w "nadzwyczajnej formie" (bo przecież w novus ordo nie ma święceń niższych).

      Usuń
  3. Podejrzewam raczej, że były udzielone przez biskupa z ważną sakrą, skoro bp Stuyver udzielił ich sub conditione. Być może sam x. kl. Wojciech mógłby rozjaśnić sytuację.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli byłyby udzielone przez biskupa z ważną sakrą, to po co miałyby być udzielane sub conditione? Sub conditione udziela się wtedy, gdy jest wątpliwość. Jeśli ważnie konsekrowany biskup używa ważnego rytu, to święcenia są ważne (jak np. w FSSPX).

      Usuń
    2. Ad zdanie 1.: jeśli święcenia byłyby klerykowi udzielone przez neobiskupa z nieważną sakrą '68, czemu udzielać mu święceń sub conditione? Należałoby chyba święcić "od nowa".

      Ad zdanie 2.: zostają jeszcze wątpliwości co do intencji, a to pewnie zawsze należy założyć u neobiskupów, nawet tych ważnie wyświęconych (np. bp Rangel).

      No nic, być może x. kl. Wojciech zabierze głos.

      Z Bogiem!

      Usuń
    3. Ad. 1. Zawsze w takiej sytuacji udziela się, z tego co mi wiadomo, święceń sub conditione. Jeśli np. przechodzi duchowny z novus ordo, to on także otrzymuje święcenia sub conditione, a nie "od nowa", aby uniknąć ryzyka świętokradztwa (przyjęcia dwa razy sakramentu który można przyjąć tylko raz). Tak samo jest w przypadku udzielania Chrztu, Bierzmowania i innych Sakramentów, to zawsze jest sub conditione. Osobiście nie znam nikogo kto by udział jakichkolwiek Sakramentów "od nowa" (nawet śp. Bp. Oravec udzielał wszystkich Sakramentów sub conditione, z Chrztem włącznie). Oczywiście w praktyce Sakrament wygląda (jest udzielany) tak samo jak normalnie, obrzędy niczym się nie różnią, wszystko jest zachowane. Aby udzielać Sakramentów "od nowa", musiałoby zostać nieomylnie stwierdzone przez Papieża, że nowe sakramenty są nieważne (jak np. w przypadku święceń anglikańskich). My możemy mieć moralną pewność że tak jest, ale nie możemy stawiać siebie w miejscu autorytetu Papieża, i orzekać z mocą prawną.
      Ad 2. Wątpliwości co do intencji to dość śliski temat. Wchodząc w to zbyt bardzo, można w praktyce podważyć ważność WSZYSTKICH obecnie żyjących duchownych (bo np. Abp. Lefebvre'a wyświęcił zarówno na prezbitera jak i na biskupa mason bardzo wysokiego stopnia [Achille kard. Liénart, blisko współpracujący z Bugninim przy zniszczeniu liturgii] i niektórzy zastanawiają się, czy abp. Lefebvre był w ogóle xiędzem). Zasadniczo Kościół uznaje, że jeśli duchowny wprost nie wyrazi braku intencji (albo nie wyjawi, np. przed śmiercią, że celowo wstrzymywał intencję w jakimś konkretnym przypadku), to jeśli zachowuje w pełni rytuał katolicki, to należy domniemywać że chce czynić to, co czyni Kościół, a więc należy uznać, że intencja jest.

      Usuń
  4. Pytanie nie dotyczące artykułu. Zna pan wydawnictwo gerardinum.pl? Ja już kilka razy kupowałem tam. Genialne maja przedsoborowe katechizmy, obrazki, modkitewniki, pamiątki chrztu. Pamietam jak mówiliście że przydałoby się założyć wydawnictwo sedewakantystyczne,aby wydac modlitewnik itd.Może zamiast zakładać nowe nawiazcie z Nimi kontakt?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałem ich stronę internetową i również kilka pozycji zwróciło moją uwagę. Widać że bardzo ładnie zrobione reprinty. Natomiast współpraca z innymi wydawnictwami zawsze pociąga jakieś problemy. Przede wszystkim nie wiadomo, jakie oni mają stanowisko teologiczne, i czy w ogóle chcieliby z nami współpracować, wydać dla nas jakieś pozycje, to już na starcie może być bariera nie do pokonania. Natomiast gdyby z ich strony była taka wola, to ja nie widzę problemu.

      Usuń
    2. Proszę napisać. Mają na prawdę dobre rzeczy. Oni będą zadowoleni bo beda mieli stalych klientów, a Wy nie będziecie musieli organizować calego przedsięwzięcia zwiazanego z kosztami uruchomienia wydawnictwa.

      Usuń
    3. Spróbować można. Dziękuję za radę.

      Usuń