Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 7 stycznia 2025

Dziś w wieku 96 lat zmarł Jean-Marie Le Pen. Nestor francuskiej polityki i założyciel Frontu Narodowego.

Jean-Marie Le Pen (fot. Patrick Durand/Getty Images)

Jean-Marie Le Pen nie żyje. Polityk, twórca Frontu Narodowego, miał 96 lat - informuje agencja AFP, powołując się na oświadczenie rodziny. "Zawsze służył Francji, bronił jej tożsamości i suwerenności" - napisał w sieci lider Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

 Odszedł do Pana Boga w otoczeniu bliskich – napisała we wtorek po południu w mediach społecznościowych rodzina Le Penów informując opinię publiczną o śmierci 96-letniego twórcy ugrupowania, które dziś jest największą siłą polityczną kraju.

   Zmarł Jean-Marie Louis Le Pen – francuski polityk oraz prawnik. Był założycielem i wieloletnim przywódcą Frontu Narodowego (przemianowanego w 2011 r. na Zjednoczenie Narodowe). Deputowany krajowy, wieloletni poseł do Parlamentu Europejskiego – przez siedem kadencji. Pięciokrotny kandydat w wyborach prezydenckich we Francji i ojciec Marine Le Pen.

     Jean-Marie Le Pen urodził się 20 czerwca 1928 roku w La Trinité-sur-Mer, wiosce w Bretanii, jako syn Jeana Le Pena i Anne-Marie Hervé. Jego ojciec, rybak, zginął, gdy jego łódź została wysadzona w powietrze przez minę w 1942 roku. Jego matka była krawcową.

    Pan Le Pen uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Paryskim. W latach 50. dołączył do Legii Cudzoziemskiej i walczył m.in. w Indochinach oraz w Algierii. Także w drugiej połowie lat 50. rozpoczął karierę polityczną.

    Piątego października 1972 roku powołał i stanął na czele Frontu Narodowego, partii której został przewodniczącym. 

    W 1998 jego najstarsza córka, Marie-Caroline, typowana przez niego na przyszłego lidera partii, opuściła szeregi Frontu Narodowego wraz z mężem i grupą kilkudziesięciu działaczy, na czele której stał też wiceprzewodniczący partii Bruno Mégret. Wówczas frakcją wierną przewodniczącemu partii kierowała jego druga córka – Marine Le Pen. 

    Jean-Marie Le Pen zaprzestał kontaktów ze starszą córką, rozmawiał z nią krótko jedynie w 2002, gdy ta telefonicznie pogratulowała mu przejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Frontem Narodowym kierował nieprzerwanie do 16 stycznia 2011, kiedy to został zastąpiony przez Marine Le Pen.

   W 2015 r. Jean-Marie Le Pen został wykluczony z Frontu Narodowego (przez własną córkę, Marine Le Pen), za rzekome głoszone poglądy antysemickie i rasistowskie. Wcześniej, w 2011 roku córka Jean-Marie Le Pena Marine zmieniła nazwę ugrupowania na Zjednoczenie Narodowe i przystąpiła do jego przebudowy tak, aby stało się możliwe do zaakceptowania dla bardziej umiarkowanych wyborców. To zrodziło takie napięcia z jej ojcem, że przed wiele lat w ogóle ze sobą nie rozmawiali, a Jean-Marie Le Pen został w końcu wyrzucony z ugrupowania. 

Requiem aeternam dona eis Domine et lux perpetua luceat eis

Cześć Jego pamięci! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz