Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

sobota, 19 listopada 2022

Święcenia diakonatu oraz niższe święcenia w Seminarium Matki Bożej, 12 grudnia 2022 r.


 W przyszłym miesiącu, w poniedziałek 12 grudnia AD 2022 - Święto Matki Bożej z Guadalupe, o godz. 7:00 rano, w Seminarium Matki Bożej (Mater Dei Seminary, 7745 Military Ave Omaha, NE 68134) w Nebrasce, w USA, działającym pod auspicjami J. Exc. x Bpa Marka A. Pivarunasa CMRI oraz Kongregacji Maryi Niepokalanej Królowej, odbędą się święcenia diakonatu oraz niższe święcenia.

 Łącznie tego dnia, co istotne, ma być wyświęconych sześciu nowych Diakonów. Wśród nich będzie jeden Polak, x sdk. Wojciech Więckowski.

––––––––

 Diakonat (gr. διάκονος diákonos „sługa”) – to 6. stopień kapłaństwa, drugi stopień święceń wyższych (po subdiakonacie), oraz pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych. Jest więc diakonat wyraźnie, poza wszelką wątpliwością ustanowienia Boskiego. Udzielenie tego święcenia odbywa się podobnie jak dla biskupów i kapłanów, poprzez uroczyste włożenie rąk (materia) i modlitwę (forma), według nauki apostołów, którzy tak czynili z rozkazu Bożego. Zapewnili w ten sposób « posługę stołów », będącą w ścisłym związku z agapą, a stąd i z Eucharystią, którą wówczas sprawowano. Diakoni są więc od pierwszej chwili świętymi ministrami i od początku należą do hierarchii kościelnej. Obecnie diakon podaje kapłanowi patenę z Hostią, wlewa wino do kielicha, przy Komunii świętej nosi puszkę z Najśw. Sakramentem i może sam udzielać Komunii św., gdy zachodzi tego potrzeba i otrzyma pozwolenie (Kan. 845 § 2 i 1274 § 2). 

 Wiemy, że święty Szczepan, diakon, nauczał, że diakon Filip chrzcił i nauczał, i że diakon św. Wawrzyniec zarządzał dobrami kościelnymi, przeznaczonymi na wspomaganie wiernych.

 Obecnie diakon może głosić publicznie w kościele słowo Boże (Kan. 1342 § I), on śpiewa Ewangelię, co dawniej należało do lektora. O podawaniu księgi Ewangelii przy święceniu diakonów mówi dopiero w VIII wieku Pontyfikał Egberta, a w X i XI wieku Pontyfikał rzymski.

 W razie konieczności, diakon jest po kapłanie pierwszym ministrem Chrztu uroczystego, ale tylko za pozwoleniem biskupa lub proboszcza (Kan. 741).

 Dawniej diakoni przewodniczyli modlitwom wspólnym, stąd po dziś dzień mówią w czasie nabożeństw : Flectamus genua, Procedamus in pace, Ite missa est.

 Już w 576 roku, św. German uważał stułę cz. orarium za szczególną oznakę diakona. Jest to oznaka zaszczytna. Rzym przyjął ją w X wieku.

 Dalmatyka była to długa suknia zrobiona z białej wełny z Dalmacji, bardzo obszerna, z bardzo szerokimi rękawami, dochodzącymi do łokcia. W V wieku stała się uprzywilejowaną szatą diakonów. Z biegiem czasu zmniejszono ją, zwężono, rękawy przekształcono w dwa niezgrabne skrzydełka. Życzeniem Kościoła jest, aby przeciwdziałać tym zmianom (Kan. 1296 § 3). Usługując przy Mszy św., diakon zwijał dawniej szeroki ornat, (który był szatą całego kleru), by mu nie zawadzał, i przewieszał go przez ramię. Stąd początek t. zw. stola latior, którą obecnie nosi w czasie Wielkiego Postu. [Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1956 r.]

––––––––

W tym tygodniu, 16 listopada, obchodziliśmy święto Matki Bożej Ostrobramskiej. Módlmy się za wstawiennictwem Najśw. Maryi Panny z Ostrej Bramy i z Guadalupe, w której święto odbędą się święcenia, za naszych kleryków. Niech Królowa naszego Narodu oraz całego Nieba i ziemi, da nam wielu dobrych, świętych Kapłanów! 

Mamy nadzieję, że transmisja uroczystości będzie dostępna na kanale seminarium : 
(należy dodać 7 godzin, a więc będzie to godz. 14:00 czasu polskiego)

Regina Coronæ Regni Poloniæ – ora pro nobis!
Sancte Joseph Patrone S. Ecclesiæ – ora pro nobis!
Sancte Michael Archangele – ora pro nobis!

Za redakcja Tenete Traditiones
Michał Mikłaszewski, redaktor naczelny
W święto św. Elżbiety, wdowy AD 2022

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.