Katolicy winni składać Bogu dzięki za odważnych mężów Bożych, którzy dość wcześnie pojęli powagę soborowego kryzysu, który utworzył modernistyczny neokościół planowany od dekad, i zrozumieli, że nie może on pochodzić od niezniszczalnej przez herezję Oblubienicy Chrystusa i obdarzonego przywilejem nieomylności Wikariusza Chrystusa na ziemi. W dwudziestą ósmą rocznicę konsekracji J. Exc. x. bp Daniela L. Dolana proponujmy notkę biograficzną oraz zachęcamy do modlitwy dziękczynnej w intencji Ekscelencji i jego apostolatu.
Redakcja Tenete Traditiones
Xiądz Biskup Daniel L. Dolan – Informacja biograficzna
Biskup Dolan podczas święceń x. Saavedry w Warren, Michigan, 30/11/2004 |
Wykształcenie i święcenia
Daniel Lytle Dolan urodził się w 1951 roku w Detroit, Michigan (Stany Zjednoczone). Rozpoczął swoje przygotowania do kapłaństwa w 1965 roku w archidiecezjalnym niższym seminarium duchownym w Detroit. Kontynuował swoje studia w Zakonie Cystersów i w seminarium Bractwa Św. Piusa X (FSSPX) w Ecône, w Szwajcarii, gdzie został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Marceliego Lefebvre’a 29 czerwca, 1976 roku (nota bene, były to święcenia, za które Arcybiskup został nagrodzony przez heretyka Montiniego suspensą a divinis – przyp. tłum.).
Jeszcze jako seminarzysta w Ecône, jesienią 1973 roku, doszedł do wniosku, że jedynym logicznym wyjaśnieniem nieprawości Nowej Mszy i błędów Soboru Watykańskiego II jest to, że Paweł VI, z powodu osobistej herezji, utracił papiestwo. Od tamtej pory stanowczo utrzymywał to stanowisko dotyczące Pawła VI i jego następców i ani razu nie uznał ich jako papieży w kanonie swej Mszy.
To wyjaśnienie sytuacji po Soborze Watykańskim II później stało się popularnie znane jako „sedewakantyzm” (od łacińskiego terminu oznaczającego interregnum między papieżami).
Praca misyjna w FSSPX
We wczesnym 1977 roku ksiądz Dolan powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał sobie reputację elokwentnego kaznodziei i gdzie w przeciągu kilku lat założył ponad 35 tradycyjnych kaplic od wschodniego wybrzeża aż po zachodnie.
We wczesnym 1983 roku, jako część planu pójścia na kompromis z modernistycznym Watykanem, arcybiskup Lefebvre próbował narzucić „reformę liturgiczną” – Mszał Jana XXIII z 1962 – amerykańskim księżom FSSPX. Jednocześnie Arcybiskup nalegał, aby amerykańscy księża przyjęli skandaliczne stwierdzenia nieważności małżeństw udzielanych przez trybunały modernistyczne i aby pracowali z kapłanami wyświęconymi według sprotestantyzowanego rytu święceń promulgowanego przez Pawła VI w 1968 roku.
Dziewięciu księży, włącznie z x. Dolanem, odmówiło i natychmiast zostało usuniętych z FSSPX (czterech do nich później dołączyło).
Ekspansja w Cincinnati
X. Dolan kontynuował bez zmian swoją misyjną pracę duszpasterską i zwiększył liczbę działań w jego głównym kościele św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati, Ohio.
Parafia, którą sam założył w 1978 roku, jest jedną z największych (600 członków) i najlepiej zorganizowanych w Stanach Zjednoczonych.
W 1989 roku x. Dolan zainicjował kontakty ze Zgromadzeniem Maryi Królowej Niepokalanej (CMRI). Późniejsze dyskusje wykazały zgodę co do głównych problemów teologicznych (papież, nowe sakramenty).
W 1991 roku biskup Mojżesz Carmona, przywódca meksykańskiej organizacji tradycjonalistycznej Trento, poprosił 12 księży CMRI, aby wybrali jednego spośród siebie, by przyjął konsekrację biskupią. Biskup Carmona, szanowany proboszcz i były profesor seminarium w Acapulco, sam został konsekrowany na biskupa w 1981 roku przez arcybiskupa P. M. Ngo Dinh Thuca, byłego arcybiskupa Hué, w Wietnamie.
Księża CMRI wybrali x. Marka A. Pivarunasa, którego następnie zgodnie z planem konsekrował biskup Carmona.
W 1992 roku bp Pivarunas, z intencją wsparcia duchownych wcześniej należących do FSSPX poprosił x. Dolana o przyjęcie sakry biskupiej. Po znacznym wahaniu x. Dolan zgodził się w połowie 1993 roku.
Sakra biskupia
X. Dolan został konsekrowany na biskupa w kościele św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati 30 października 1993 roku, w święto św. Andrzeja Apostoła, podczas uroczystej Mszy pontyfikalnej. Ryt trwał trzy godziny i wszystkie obrzędy Pontificale Romanum zostały zachowane.
Siedemnastu tradycyjnych katolickich kapłanów ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady uczestniczyło w ceremonii, razem z kilkoma setkami katolików z różnych części kraju.
Dostępne jest profesjonalnie przygotowane nagranie filmowe konsekracji.
Obecny apostolat
Biskup Dolan głoszący kazanie w Nantes, Francja, 15/8/2000 |
Biskup Dolan nadal posługuje jako proboszcz kościoła św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati, Ohio.
Ponadto, biskup Dolan sprawuje skromną narodową i międzynarodową posługę duszpasterską. Udziela bierzmowania w kościołach w Stanach Zjednoczonych obsługiwanych przez byłych członków FSSPX, jak również dużo podróżował, aby sprawować obowiązki biskupie dla tradycyjnych kościołów i organizacji w Meksyku, Francji, Belgii, Polsce i Włoszech.
Biskup wyświęcił seminarzystów i kapłanów dla Trento, Instytutu Mater Boni Consilii z Verrua Savoia we Włoszech i innych organizacji.
W szczególności popierał założenie w 1995 roku Seminarium Trójcy Przenajświętszej w Warren (Detroit), Michigan, które obecnie oferuje pełny tradycyjny program seminaryjny.
Informacje na temat posługi duszpasterskiej biskupa Dolana pojawiają się w biuletynie kościoła św. Gertrudy Wielkiej, który ukazuje się kilka razy w roku i wysyłany jest nieodpłatnie tym, którzy o niego proszą.
Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: traditionalmass.org. Zdjęcie z konsekracji bp Dolana dodane zostało przez Pelagiusza. Przy okazji polecam audycje radiowe z biskupem Dolanem dostępne na stronie radia True Restoration (I. Szkaplerz, II. Droga Krzyżowa, III. Woda święcona, IV. Modlitwa Anioł Pański, V. Litanie, VI. Różaniec, VII. Relikwie oraz na temat kontrowersyjnego x. Malachiasza Martina).
https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2013/11/30/w-rocznice-konsekracji-j-eks-x-bp-daniela-dolana/
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
OdpowiedzUsuńCzy mógłby pan (lub ktoś z czytelników)skomentować (lub podać linki do materiałów) sytuację prawno kanoniczną tzw. Bizantyjskiego Patriarchatu Katolickiego (http://vkpatriarhat.org/pl/?p=967) oraz jego założyciela patriarchę Eliasza Dohnala?
Król Krzysztof
Na wieki wieków! Amen.
UsuńSprawa jest dość ciekawa, aczkolwiek miało jest jakichkolwiek rzetelnych materiałów czy źródeł. Ja osobiście byłem kiedyś u nich na Mszy Św. (Boskiej Liturgii), gdy zwiedzałem nasze Polskie Kresy, zawitałem do kościoła zamkowego w Podhorcach, gdzie niegdyś urzędowali, oraz do wybudowanego przez nich "przeoratu" (można porównać ten obiekt do przeoratów FSSPX w Polsce) i tam uczestniczyłem w niedzielnej Mszy. Jednak tak naprawdę nie do końca wiadomo, od kogo uzyskali oni sakrę biskupią, oraz od kiedy uznają wakat na Stolicy Apostolskiej (czy np. nie jest tak, że uznają oni JPII do póki bp. Dohnal go nie "ekskomunikował", tak samo Ratzingera?... Myślę, że na ten temat najlepiej jakby wypowiedział się np. o. Walery Kudrawcew, który powinien znać temat nieco lepiej, z bliższej odległości, ze względu na miejsce zamieszkania...