Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

poniedziałek, 20 stycznia 2020

700 lat temu, 20 stycznia AD 1320, Władysław Łokietek został koronowany na Króla Polski.

Wladislaus, Dei gracia, Rex Polonie, nec non Terrarum Cracovie,
Sandomirie, Lancicie, Cuyavie, Siradieque Dominus et Heres.

20 stycznia 1320 r. w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Koronacja kończyła okres rozbicia dzielnicowego i próby zjednoczenia ziem Królestwa Polskiego, choć warto pamiętać, że we władaniu Łokietka znajdowały się wówczas jedynie dwie duże dzielnice - Wielkopolska i Małopolska, jego zwierzchność uznano również na Kujawach, natomiast Mazowsze i Śląsk znalazło się poza granicami Królestwa. Do najważniejszych osiągnięć Władysława Łokietka na drodze do tronu królewskiego należało stłumienie buntów mieszczan wywołanych przez krakowskiego wójta Alberta oraz poznańskiego Przemka, a także umiejętnie prowadzona działalność dyplomatyczna. Był pierwszym władcą Polski koronowanym w Krakowie – w katedrze wawelskiej, przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława.

Koronacja Władysława Łokietka na Wawelu.
Tak więc nasze Królestwo Prawowierne (Regnum Orthodoxum – tytuł nadany Polsce przez Papieża Aleksandra VII w 1658 r.) odrodziło się po blisko 200 latach chaosu i rozbicia, i przetrwało przez kolejne prawie 600 lat (z niewielkimi przerwami w czasie rozbiorów Polski) aż do listopada 1918 r. 7 października 1918 roku Niepodległa Polska odrodziła się ponownie jako Królestwo Polskie. Niestety przetrwała w tej formie już tylko nieco ponad miesiąc, gdyż 12 listopada Rada Regencyjna (rząd Królestwa) przekazała władzę cywilną w Królestwie bryg. Józefowi Piłsudskiemu (który stał się wówczas de facto Regentem Królestwa Polskiego), on zaś dwa dni później zniósł w Polsce monarchię wprowadzając republikę. Tak skończyła się blisko 1000 letnia (od czasów Chrobrego) historia Polskiej Państwowości... Miejmy nadzieję, że kiedy Polska znów – daj Boże! – odzyska Niepodległość, odrodzi się w swej prawdziwej postaci, jako Katolickie Królestwo Narodu Polskiego!

Pro Fide, Lege, Rege et Patria
(Za wiarę, prawo, króla i ojczyznę).
NIECH ŻYJE KRÓL!
PRECZ Z REPUBLIKĄ!

Redakcja Tenete Traditiones

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.