Wladislaus, Dei gracia, Rex Polonie, nec non Terrarum Cracovie, Sandomirie, Lancicie, Cuyavie, Siradieque Dominus et Heres. |
20 stycznia 1320 r. w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Koronacja kończyła okres rozbicia dzielnicowego i próby zjednoczenia ziem Królestwa Polskiego, choć warto pamiętać, że we władaniu Łokietka znajdowały się wówczas jedynie dwie duże dzielnice - Wielkopolska i Małopolska, jego zwierzchność uznano również na Kujawach, natomiast Mazowsze i Śląsk znalazło się poza granicami Królestwa. Do najważniejszych osiągnięć Władysława Łokietka na drodze do tronu królewskiego należało stłumienie buntów mieszczan wywołanych przez krakowskiego wójta Alberta oraz poznańskiego Przemka, a także umiejętnie prowadzona działalność dyplomatyczna. Był pierwszym władcą Polski koronowanym w Krakowie – w katedrze wawelskiej, przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława.
Koronacja Władysława Łokietka na Wawelu. |
Tak więc nasze Królestwo Prawowierne (Regnum Orthodoxum – tytuł nadany Polsce przez Papieża Aleksandra VII w 1658 r.) odrodziło się po blisko 200 latach chaosu i rozbicia, i przetrwało przez kolejne prawie 600 lat (z niewielkimi przerwami w czasie rozbiorów Polski) aż do listopada 1918 r. 7 października 1918 roku Niepodległa Polska odrodziła się ponownie jako Królestwo Polskie. Niestety przetrwała w tej formie już tylko nieco ponad miesiąc, gdyż 12 listopada Rada Regencyjna (rząd Królestwa) przekazała władzę cywilną w Królestwie bryg. Józefowi Piłsudskiemu (który stał się wówczas de facto Regentem Królestwa Polskiego), on zaś dwa dni później zniósł w Polsce monarchię wprowadzając republikę. Tak skończyła się blisko 1000 letnia (od czasów Chrobrego) historia Polskiej Państwowości... Miejmy nadzieję, że kiedy Polska znów – daj Boże! – odzyska Niepodległość, odrodzi się w swej prawdziwej postaci, jako Katolickie Królestwo Narodu Polskiego!
Pro Fide, Lege, Rege et Patria (Za wiarę, prawo, króla i ojczyznę). |
NIECH ŻYJE KRÓL!
PRECZ Z REPUBLIKĄ!
Redakcja Tenete Traditiones
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.