Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 22 maja 2020

110. rocznica koronacji Jasnogórskiego cudownego Obrazu N.M.P. koronami Papieża Św. Piusa X.

Złote korony ofiarowane przez papieża Św. Piusa X
na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej

22. maja 1910 roku miała miejsce uroczysta Koronacja Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Koronami – darem świętego Papieża Piusa X (II. koronacja koronami papieskimi).

      Pierwsze uwieńczenie Jasnogórskiego Wizerunku koronami papieskimi miało miejsce 8 września 1717 r. Obraz Matki Bożej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI. Koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Była to pierwsza ceremonia koronacji poza Rzymem. Na uroczystość przybyło wówczas na Jasną Górę ok. 200 tysięcy pielgrzymów, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną. Obraz przeniesiono do bazyliki, gdzie nastąpiła koronacja. Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polski po wszystkie czasy.

      Warto odnotować, że począwszy od 1 września 1717 r. zaczęły się gromadzić liczne pielgrzymki, które rozbijały swe namioty w najbliższej okolicy Jasnej Góry. W sam dzień koronacji odprawiono 524 Msze św. Procesje, bramy triumfalne, muzyka i śpiewy na wieży, wspaniała iluminacja, sztuczne ognie i strzelanie z armat uświetniały ten uroczysty akt. Całe dzieło przygotowali: prowincjał o. Konstanty Moszyński i przeor o. Anastazy Kiedrzyński.

      Korony papieża Klemensa XI skradziono w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Wiadomość o tym fakcie poruszyła wszystkich Polaków, obiegła też kraje Europy. Dwie złote korony papieskie skradziono wraz z perłową sukienką i kosztownościami. Początkowo myślano, że rabuś lub rabusie dostali się po zostawionej w jednym z okien linie, później zaczęto przypuszczać, że wybrali jakąś inną drogę, a linę przywiązali dla niepoznaki. Sprawców nigdy nie wykryto. W miarę upływu czasu utrwaliło się [nigdy nie potwierdzone żadnymi dowodami - przyp. red. Tenete Traditiones] przekonanie, że kradzież stanowiła prowokację polityczną ówczesnych rosyjskich władz zaborczych. Jasna Góra wywierała bowiem znaczący wpływ na kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych, stanowiąc poważaną przeszkodę w rusyfikacji społeczeństwa polskiego. Należy zauważyć, że korony i kosztowności z Cudownego Obrazu nie należały do najcenniejszych precjozów, jakie znajdowały się w sanktuarium. Na polityczny kontekst wskazywał też zamiar cara Mikołaja II, aby podarować własne korony dla Cudownego Obrazu.

     Aby nie dopuścić do takiej profanacji uczuć Polaków, zwrócono się do ks. Adama Stefana Sapiehy, wówczas prałata w Rzymie, o interwencję u papieża. Decyzja Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Ta postawa papieża została przyjęta z wielką radością przez polskie społeczeństwo.

     14 kwietnia 1910 r. [czyli w rocznicę Chrztu Polski - przyp. red. Tenete Traditiones] do Rzymu po odbiór koron dla Cudownego Obrazu wyruszyli: abp Józef Bilczewski (Lwów), główny organizator dzieła otrzymania koron papieskich, ormiański abp Józef Teodorowicz (Lwów), bp Józef Pelczar (Przemyśl), bp Antoni Julian Nowowiejski (Płock), bp Anatol Nowak, sufragan krakowski, abp Franciszek Symon (Rzym), ks. prał. Karol Max (przedstawiciel Ks. Biskupa Ordynariusza Stanisława Zdzitowieckiego), ks. prał. Adam Sapieha (Rzym), o. Euzebiusz Rejman (generał paulinów), zakonnicy i zakonnice przebywający w Rzymie.

      21 kwietnia 1910 r. Papież św. Pius X przekazał polskiej delegacji dwie złote korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Papież powiedział między innymi: „Zaledwie dowiedziałem się, że Polska płacze, postanowiłem ofiarować od siebie korony Matce Najświętszej na miejsce tych, które przesłał jeden z moich poprzedników. Boleję tylko, że moje ubóstwo nie pozwoliło mi złożyć daru tak wspaniałego, jaki zaofiarować pragnęło moje serce. Gdyby to było w mojej mocy, to bym cud uczynił, aby dar mój odpowiadał i gorącemu mojemu nabożeństwu ku Bogarodzicy i mojej miłości dla narodu polskiego”. Mimo skromności wypowiedzi papieża korony można ocenić jako wyrób złotniczy o bardzo wysokiej wartości artystycznej. Złote korony dekorują brylanty i rubiny.

      Ofiarowanie koron przez Piusa X dla Jasnogórskiego Wizerunku Królowej Polski było kolejny raz wyrażoną aprobatą dla kultu maryjnego o charakterze narodowym. 24 kwietnia 1910 r. przywieziono na Jasną Górę korony papieskie dla Cudownego Obrazu, przekazane przez papieża Piusa X. O. Euzebiusz Rejman, generał paulinów nadał temu faktowi bardzo uroczystą formę i z wielkim splendorem przeniósł dar papieski z dworca kolejowego na Jasną Górę.

II. koronacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami św. Piusa X - 22 maja 1910 r.

      Druga koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża św. Piusa X miała miejsce 22 maja 1910 r. Dokonał jej biskup Stanisław Zdzitowiecki. Obraz wyniesiono na Wały. Koronacja odbyła się na Szczycie, po niej zaniesiono Cudowny Obraz do kaplicy i zostały odprawione równocześnie 4 Msze św. dla około półmilionowej rzeszy pielgrzymów: w kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. odprawił bp Jaczewski, w bazylice - bp Antoni Nowowiejski, na Bramie Lubomirskich bp Jan Cieplak, na Szczycie jasnogórskim - bp Stanisław Zdzitowiecki. Korony św. Piusa X do dziś zdobią Cudowny Obraz Jasnogórski.

      Pierwsza koronacja papieska Obrazu Jasnogórskiego była uwieńczeniem kultu i czci, jaką otaczano Święty Wizerunek na Jasnej Górze. Już wcześniej zawieszano na Obrazie korony, których fundatorami byli królowie. Po restauracji Obrazu w 1430 r. wizerunek ozdobiono koronami o srebrnymi złoconymi blachami na polecenie króla Władysława Jagiełły. Dwa wieki później, około 1633-42 r., król Władysław IV Waza przekazał dwie złote korony. Fragmenty tych koron, rozmontowane przypuszczalnie ok. 1719-22 w trakcie przeróbki sukienek Obrazu przez br. Makarego Sztyftowskiego, znajdują się wśród klejnotów na sukience rubinowej dla Maryi jasnogórskiej. Królowa Eleonora, żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ofiarowała trzecią koronę i małe, złote berło w 1670 r., jako wotum podczas uroczystości ślubnych z Michałem Korybutem Wiśniowieckim (27 lutego 1670 r. na Jasnej Górze). Koronę tę skradziono 2 stycznia 1805 r. Również król August II Sas w 1716 roku ofiarował dwie korony dla Cudownego obrazu, jako wotum dziękczynne po traktacie z Konfederacją tarnogrodzką. Początki zdobienia koronami wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej przypadają więc już na XV wiek. Koronę na obrazie jasnogórskim zobaczyć można na rycinach z XVI i XVII w.

Źródło: https://kosciol.wiara.pl/doc/490229.Jasna-Gora-Korony-dla-Maryi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.