Była wdową mieszkającą w Rzymie, pobożnie wychowująca swe trzy córki: Pistis (Wiara), Elpis (Nadzieja) i Agape (Miłość). Gdy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, namiestnik Antioch kazał jej córki poddać męczarniom na oczach matki. Nie załamało jej to i nie odstąpiła od wiary, ale po śmierci córek zmarła z rozpaczy na ich grobie.
Bazylika p.w. św. Sylwestra w Rzymie |
Relikwie św. Zofii przechowywane są w bazylice św. Sylwestra (San Silvestro in Capite) w Rzymie, dokąd sprowadził je papież św. Paweł I. Również klasztor św. Trofima w Eschau szczycił się posiadaniem relikwii Świętej od 778 roku, które papież Adrian I podarował św. Remigiuszowi, biskupowi Strasburga.
Ołtarz św. Zofii Kościół p.w. św. Zofii w Bobowej |
Kult św. Zofii w Polsce
Małopolskiej miejscowości Bobowa od 2009 roku patronuje św. Zofia. To powrót do tradycji sprzed 1934 roku, albowiem Święta była tu czczona od wieków. Znajduje się tam kościół z XV wieku pod jej wezwaniem, który arianie zamienili na stajnię, a zaborcy na magazyn. Miasto w pieczęci miało wizerunek św. Zofii aż do utraty praw miejskich w 1934.
Kościół p.w. św. Marka w Krakowie |
W 1410 roku w Krakowie erygowano Bractwo św. Zofii, przy kościele p.w. św. Marka, które zatwierdzono w 1542. Była to pierwsza wspólnota świeckich zatwierdzona przy klasztorze, członkowie bractwa byli zobowiązani do udziału w nabożeństwach w intencji zbawienia dusz zmarłych współbraci.
Patronka:
Bobowej, wdów, wzywana w niedoli i w przypadku szkód wyrządzonych przez przymrozki.
Ikonografia:
Przedstawiana najczęściej razem z córkami.
Impresje muzyczne:
Joseph Leopold Eybler "Missa sanctae Sophiae"
Sankt Petersburg |
Varia:
Imiona córek św. Zofii są bardzo popularne w Rosji (Wiera, Nadieżda i Lubow), a także w krajach anglosaskich.
Jej imieniem nazwano charakterystyczne zjawisko klimatyczne, "zimna Zośka", napływającego nad Europę Środkową zimnego powietrza znad obszarów polarnych.
Przysłowia:
Święta Zofija kłosy rozwija.
Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją.
Na świętą Zofiję deszcz po polach bije.
Dla świętej Zosi kłos się podnosi.
ZA: http://martyrologium.blogspot.com/2010/05/sw-zofia-rzymianka.html
OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Wspomnienie św. Zofii, wg. Martyrologium Rzymskiego, obchodzimy w Kościele katolickim 15 maja (wspomnienie nieliturgiczne).
OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Wspomnienie św. Zofii, wg. Martyrologium Rzymskiego, obchodzimy w Kościele katolickim 15 maja (wspomnienie nieliturgiczne).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.