Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

poniedziałek, 1 stycznia 2024

1 stycznia – Święto Obrzezania Pańskiego.

 I STYCZNIA

OBRZEZANIE PANA NASZEGO 
JEZUSA CHRYSTUSA I OKTAWA B. NAR.

 STACJA U N. M. P. NA ZATYBRZU

Ryt zdwojony 2 klasy.   Szaty białe.

   Pierwotnie, aż do VI w. dzisiejszy dzień był poświęcony wyłącznie oktawie Bożego Narodzenia. Oktawę tę obchodzono specjalnie uroczyście, aby uświęcić początek roku cywilnego. Stacja gromadzi lud w bazylice N. M. Panny, aby Jej wyrazić wdzięczność za udział w dziele Odkupienia i polecić Jej opiece wszystkie sprawy doczesne i duchowe w Nowym Roku. Wzniosłe formuły mszalne i antyfony nieszporne stanowią pełnię literatury chrześcijańskiej. Od VI w. w Galii, a IX w Rzymie wspominano dziś również obrządek obrzezania Pańskiego. 
   Jezus, poddając się przepisom prawa Mojżeszowego, po raz pierwszy ofiarował daninę swojej krwi przenajświętszej za nasze grzechy. Obrzezanie Jezusa jest figurą Chrztu św. « Przez chrzest bowiem poddajemy się duchowemu obrzezaniu z naszych przywar grzechowych, aby się stać godnymi łaski uświęcającej ». (św. Ambroży ; Homilia na jutrzni).

Za: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. Gaspar Lefebvre, Benedyktyn. Przekład polski opracowali mnisi opactwa w Tyńcu. Opactwo ŚŚ. Piotra i Pawła w Tyńcu – Polska. Opactwo Św. Andrzeja, Bruges – Belgia, 1956 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz