Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 5 stycznia 2024

100. rocznica śmierci x. Kazimierza Lutosławskiego.

 === Ksiądz Lutosławski ===

 Polska miała czterech zaborców, nie trzech: Niemcy, moskale i austriacy rozebrali ją na części od zewnątrz i przemocą państwa utrzymywali w niewoli, czwarty zaborca, który od wewnątrz naród bez państwa opanował, wyjadał mu… i serca… i mózgi, podbijał jego ducha dumnego i chciał uczynić z polskiej pracy i polskiego zysku mierzwę dla siebie, a z gniazda polskiego – basztę wojenną dla zdobycia panowania nad światem – to żydzi.

 Walka z żydostwem składać się musi natomiast z dwóch akcji równoległych, prowadzonych z zawziętością pracy, z entuzjazmem olbrzymim nakładem myśli twórczej i charakteru: po pierwsze trzeba polską samodzielność i samowystarczalność gospodarczą przede wszystkiem, a po drugie trzeba się jaknajbezwzględniej odgradzać od żydów, wypierając ich krok za krokiem ze wszystkich dziedzin życia zarówno gospodarczego, jak towarzyskiego, społecznego, naukowego, artystycznego.

Źródło: Ostatnia walka o niepodległość; w: „Oświata. Bezpłatny dodatek tygodniowy do Gazety Polskiej” nr 35, 10 grudnia 1922,

 (…) precz z Żydami! (…) dziś w Polsce prawdziwą wojnę krzyżową musimy podjąć o wolność i niepodległość wewnętrzną, o wyzwolenie Narodu Polskiego z oków, w jakich go trzymają plugawe ręce wrogów krzyża.

Źródło: Ostatnia walka o niepodległość; „Myśl Narodowa” 1922, nr 48.

 Równo 100 lat temu, 5 stycznia 1924 r., zmarł w Drozdowie ks. dr Kazimierz Lutosławski w wieku zaledwie 44 lat. Padł ofiarą szkarlatyny, którą zaraził się podczas pracy duszpasterskiej.

 Ten zmarły przedwcześnie kapłan pochodził z rodziny niezwykle zasłużonej dla obozu narodowego. W działalność endecką zaangażowanych było trzech jego braci: Marian, Józef i Wincenty. Od lat młodości należał do Związku Młodzieży Polskiej ZET, Ligi Narodowej i Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego.

 Z ramienia Związku Ludowo-Narodowego sprawował mandat posła na Sejm Ustawodawczy i Sejm I kadencji. Jako poseł zaangażował się w prace Komisji Konstytucyjnej. To właśnie Księdzu Kazimierzowi zawdzięczamy preambułę Konstytucji Marcowej (wzorem Konstytucji 3 Mają rozpoczynającą się od invocatio Dei) oraz rotę ślubowania prezydenckiego i poselskiego.

 Poza zaangażowaniem politycznym, był niezwykle aktywny na niwie harcerskiej. Opracował projekt odznaki, który znamy dziś jako krzyż harcerski.

 Ksiądz Kazimierz Lutosławski był bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych polityków pierwszych lat Polski niepodległej. Był człowiekiem silnego i bezkompromisowego charakteru. Jako poseł był nieustępliwy i gotowy bronić swej sprawy do upadłego. Sala plenarna znała siłę jego języka i argumentacji. Nie dało się przejść obok osobowości tego formatu obojętnie.

 Roman Dmowski wspominał go w następujących słowach:

"Ks. Lutosławski! Nie ma chyba człowieka w kraju, który by o nim nie wiedział, któż nie był zmuszony o nim rozmawiać, o niego się kłócić. Iluż ludzi go kochało, ilu go nienawidziło, ilu tylko się gniewało na niego, a ilu było takich, co się i gniewali na niego i kochali go. (...) Kto go znał, ten dziś przed oczyma widzi tę szczupłą, chudą postać, z ogniem w oczach, poruszającą się szybko, ani chwili nie spędzającą bezczynnie, człowieka pożeranego potrzebą wydawania swojej energii."

 Ks. Lutosławski został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Drozdowie.

ZA: https://www.facebook.com/narodowehistorie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz