Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 7 października 2014

Dziś Święto Niepodległości!


Tak, dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości! Nie pomyliły mi się daty, ani nie jestem pijany... To właśnie 7 października, a nie jak wielu mylnie uważa 11 listopada, w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach zaborów. To właśnie dziś w całej Polsce powinny powiewać Biało-Czerwone Flagi, odbywać się Marsze i uroczystości patriotyczne. 

11 listopada jest bowiem datą smutną, jest datą wielkiej klęski narodowej, jaką było przekazanie władzy masonowi i socjaliście Piłsudskiemu, który następnie dołożył wszelkich starań do zniszczenia państwa Polskiego... Natomiast 7 października 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego  ogłosiła niepodległość Polski. W skład Rady Regencyjnej zostali powołani książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup warszawski Aleksander Kard. Kakowski oraz ziemianin Józef Ostrowski. 12 października Rada Regencyjna przejęła władzę zwierzchnią nad wojskiem, a 11 dni później niemiecki generał złożył w jej ręce urząd Naczelnego Wodza Wojsk Polskich. Następnie powołano rząd Józefa Świeżyńskiego. On jako pierwszy nie uzyskał i nie starał się o akceptację ze strony władz okupacyjnych niemieckich i austriackich. 28 października gen. Tadeusz Rozwadowski powołany został na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i niezwłocznie przystąpił do organizacji sztabu i Ministerstwa Spraw Wojskowych. 

W czasie tych wydarzeń, równolegle działało dużo więcej inicjatyw przedsięwziętych przez
Rada Regencyjna Królestwa Polskiego
członków Rady. Powstawały zręby niepodległego Państwa Polskiego. Tworzono struktury administracyjne, formowano zalążki służb mundurowych. Sformułowano podstawy polskiego prawodawstwa, głównie cywilnego. Reformy te i działania musiały spotkać się z aprobatą ze strony zaborcy, ale czy w jakiś sposób ujmuje to ich zbawiennemu wpływowi na sytuację Polaków w tamtym okresie? Postępowanie Rady doprowadziło do złagodzenia stosunku zaborców wobec Polaków, znacznie zwiększyły się swobody obywatelskie. Sądy orzekały, nie w imieniu niemieckim, a w imieniu Królestwa Polskiego. Utworzono również pewnego rodzaju parlament zwany Radą Stanu.

Niech żyje Rada Regencyjna Królestwa Polskiego!
Czołem Wielkiej Polsce!

Michał Mikłaszewski