Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 27 października 2017

100. Rocznica objęcia urzędu przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego.

27 października 1917 - Rada Regencyjna udaje się na Zamek po złożeniu przysięgi w katedrze - czwarty w tym samym szeregu - ks. prałat Zygmunt Chełmicki, sekretarz Rady

Dokładnie 100 lat temu, 27 października AD 1917 swoją działalność oficjalnie rozpoczęła na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego. Był to początek procesu tworzenia się niepodległego Państwa Polskiego po trwającym 123 lata okresie rozbiorów. 

W skład Rady Regencyjnej zostali powołani: arcybiskup warszawski i Prymas Królestwa Polskiego Aleksander Kakowski herbu Kościesza, Prezydent Miasta Warszawy książę Zdzisław Lubomirski herbu Szreniawa bez Krzyża oraz ziemianin hrabia Józef Ostrowski herbu Rawicz.

Rada została powołana 12 września 1917 roku. Odrodzona i niepodległa Polska miała być (i de facto, przez krótki okres była) Monarchią, w której Rada Regencyjna miała docelowo przekazać władzę na ręce Króla lub regenta.

Niespełna rok później, 7 października AD 1918 Rada Regencyjna oficjalnie ogłosiła niepodległość Polski. W ten sposób po 123 latach Polska wróciła na mapę Europy i świata. Zawdzięczamy to właśnie im! Abp. Kakowski, xiążę Lubomirski, hrabia Ostrowski - Ojcowie Niepodległej Polski! Na zawsze w naszej pamięci...

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!