Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

czwartek, 29 marca 2018

Wielki Czwartek

WIELKI CZWARTEK

Z Ewangelii św. według św. Jana (J 13, 1-15)

Przede dniem świętym Paschy, Jezus wiedząc, że przyszła godzina Jego, aby przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, do końca ich umiłował.
A odprawiwszy wieczerzę, gdy diabeł podał był w serce Judasza, syna Szymona, Iszkarioty, żeby Go wydał ; wiedząc, że wszystko dał Mu Ojciec w ręce, a iż od Boga wyszedł i do Boga idzie, - wstaje od wieczerzy i składa szaty swoje, a wziąwszy prześcieradło przepasał się. Potem nalewa wody w miednicę i zaczyna umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.


Przychodzi tedy do Szymona Piotra. I rzecze mu Piotr : Panie, Ty mnie nogi umywasz? Odpowiedział Jezus, i rzekł mu : Co Ja czynię, ty teraz nie wiesz, ale dowiesz się potem. Rzecze mu Piotr : Nie będziesz mi umywał nóg na wieki. Odpowiedział mu Jezus : Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał cząstki ze Mną. Rzecze Mu Szymon Piotr : Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce i głowę. Rzecze mu Jezus : Kto umyty jest, nie potrzebuje, jeno żeby nogi umył, bo cały jest czysty. I wy jesteście czystymi, ale nie wszyscy. Wiedział bowiem, kto jest ten, co Go miał wydać ; dlatego powiedział : Nie jesteście wszyscy czystymi.
Gdy tedy umył im nogi i wziął szaty swoje, usiadłszy na powrót, rzekł im : Wiecie, com wam uczynił? Wy Mnie wołacie : Nauczycielu i Panie, i dobrze mówicie ; bo nim jestem. Jeśli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy powinniście jeden drugiemu nogi umywać. Albowiem dałem wam przykład, abyście jak Ja wam uczyniłem, tak i wy czynili.


STACJA U ŚW. JANA LATERAŃSKIEGO

Ryt zdwoj. I kl.   Szaty białe

   Wielki Czwartek jest przede wszystkim rocznicą Ostatniej Wieczerzy. Pamięć na ustanowienie Najświętszej Ofiary jest przewodnią myślą Mszy św. Jest to ofiara miłości Chrystusa, który w zamian domaga się od swoich uczniów, by Go naśladowali świętością życia swojego (Ewangelia). Na znak radości kolor szat jest biały, a na Mszy śpiewa się uroczyście Gloria. Dziś obchodzimy rocznicę pierwszej Komunii Apostołów. W ten dzień odprawia się tylko jedną Mszę w kościele, w której wszyscy członkowie rodziny parafialnej uczestniczą, przyjmując z rąk Pasterza jeden pokarm anielski.
   W Lekcji św. Paweł mówi, z jakim usposobieniem trzeba przystępować do Stołu Pańskiego. A więc : a) Pamięć o Ofierze Krzyża, która się uobecnia na ołtarzu. b) Zdawać sobie sprawę, że spożywamy nie zwyczajny chleb, ale Ciało Jezusa. c) Miłować się nawzajem, gdyż Miłość do serca przyjmujemy.

Pan Jezus na « Ołtarzu wystawienia »

   Podczas Mszy św., według zwyczaju polskiego, kapłan konsekruje trzy Hostie święte. Jedną spożywa w czasie Mszy, a dwie pozostałe umieszcza w kielichu, aby po ukończeniu Mszy przenieść do Ołtarza wystawienia.
   Po umieszczeniu Najśw. Sakramentu na Ołtarzu wystawienia, odprawia się Nieszpory.

Obnażenie ołtarzy

   Odtąd aż do Wielkiej Soboty nie będzie odprawiana Msza św. Toteż kapłani usuwają z ołtarzy obrusy, odmawiając przy tym psalm 2I. Ołtarz jest symbolem Chrystusa. Ogołocenie ołtarza symbolizuje obnażenie Jezusa.

Umycie nóg

   Przed Ostatnią Wieczerzą Pan Jezus umył nogi Apostołom. Na tę pamiątkę, w katedrach i opactwach, Biskupi i Opaci myją nogi ubogim.
   Dziś był również dzień uroczystego pojednania pokutników, lecz dzisiejsza liturgia już nie wspomina o tym bezpośrednio. W kościołach katedralnych Biskupi dokonują poświęcenia olejów (Olej katechumenów, Olej chorych i Krzyżmo), które są używane przy udzielaniu Sakramentów Chrztu i Ostatniego Namaszczenia. 


Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1949 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.