Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 26 grudnia 2017

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Święto Świętego Szczepana - pierwszego Męczennika.

Kaplica katolicka p.w. Matki Boskiej Królowej Polski
i Św. Stanisława B.M. w Krakowie. 26 grudnia AD 2017.

26 GRUDNIA
ŚW. SZCZEPAN, I-y MĘCZENNIK

STACJA U ŚW. SZCZEPANA NA WZGÓRZU COELIUS

Ryt zdwoj. 2 kl. z okt. najprostszą.   Szaty czerwone

   W chwalebnym orszaku świętych otaczających żłobek Zbawiciela, na pierwszym miejscu znajdujemy św. Szczepana. On bowiem krwią swoją pierwszy złożył świadectwo Bóstwa Chrystusa.
   W zaraniu dziejów Kościoła, diakon Szczepan odegrał wielką rolę, biorąc czynny udział w społecznej organizacji gminy Jerozolimskiej, oraz broniąc Nowej Ewangelii w dyskusjach z Sanhedrynem. Pełen łaski i mądrości, we wspaniałej mowie zwróconej do Żydów, przytacza on niezbite dowody, że Chrystus jest prawdziwym Mesjaszem. Jego mocne słowa drażnią zaślepionych Żydów, którzy go kamienują. Śmierć św. Szczepana będzie zawsze wzorem śmierci każdego doskonałego chrześcijanina. W chwili oddania swej duszy Bogu, młody lewita ujrzał niebo otwarte i Syna Człowieczego na prawicy Boga - a jego ostatnie westchnienie jest modlitwą o nawrócenie prześladowców. Modlitwa ta została wysłuchana : młodociany Paweł, który z ramienia Sanhedrynu, brał udział w kamienowaniu, pilnując odzieży, w parę lat później nawrócił się w drodze do Damaszku i stał się w Kościele 《 wybranym naczyniem 》.
   Nasz udział w dzisiejszej Eucharystii,  niechaj nam udzieli nieco z tego ducha męstwa, który ożywiał całe życie pierwszego męczennika.

Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1949 r.