Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 1 maja 2018

Dziś, 1 maja - święto Śś. Filipa i Jakuba, Apostołów.



I MAJA

Św. Filipa i Jakuba, Apostołów

Ryt zdwojony 2-ej klasy.   Szaty czerwone.

   Św. Filip podobnie jak Piotr i Andrzej pochodził z Betsaidy Galilejskiej, a umarł w Hiszpanii, we Frygii, ukrzyżowany jak i oni. Św. Jakub zwany Młodszym pochodził z Kany Galilejskiej. Mianowany został przez św. Piotra biskupem Jerozolimy. Arcykapłan wezwał Jakuba by się zaparł Jezusa, a gdy Apostoł odmówił, strącono go z krużganku świątyni, następnie strzaskano mu głowę uderzeniem maczugi. W roku 452 św. Jakub napisał list należący do Ksiąg Pisma Nowego Test. Ciała obu Apostołów zostały przeniesione do Bazyliki dwunastu Apostołów w Rzymie, gdzie w każdy piątek suchych dni Kościół się zbiera na stację, by modlić się za przyszłych nowych Kapłanów. Msza św. poświęcona jest roli jaką Apostołowie odegrali w tajemnicy Odkupienia. Oni, którzy tak długo żyli blisko Jezusa, nie poznali Go od razu całkowicie. Dopiero, gdy Duch św. ich oświecił, zrozumieli, że kto widzi Jezusa ten widzi i Boga Ojca samego.

Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1949 r.

2 komentarze:

  1. Jak to jest faktycznie? Bo już w Mszale Rzymskim O. G. Lefebvre z 1956 roku 1 maja mamy Święto 1 klasy Św. Józefa Robotnika, Wyznawcy. A wspomniani Święci Apostołowie przesunięci na 11 maja. Jak zapatrujecie się na taką zamianę i zmianę poczynioną przez Papieża Piusa XII?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z kalendarzem pre' 55 to święto śś. Filipa i Jakuba. Niektórzy jednak używają kalendarza z 1955 r. (bo wprowadził go ważny Papież), i wówczas to jest św. Józefa Robotnika. Ale wtedy konsekwentnie trzeba też uznawać nowe Triduum Paschalne (z 1955 r.) bo też wprowadził je Pius XII. Jednak w rzeczywistości za tymi zmianami stał Bugnini, który był przewodniczącym komisji liturgicznej od 1949 r. Papież Pius XII nie wiedział o jego przynaznosci do masonerii... Nie wiedział też że 20 lat później ten sam x. Bugnini stworzy novus ordo. Dlatego większość "sedewakantystów" nie stosuje się do tych zmian z 1955 r., wiedząc kto za nimi stał, i do czego doprowadziły. Nie jest to akt nieposłuszeństwa Papieżowi (jak w przypadku FSSPX, które notorycznie odmawia poddania się żyjącemu, aktualnie urzędującemu "papieżowi" którego oni rzekomo "uznają"). W tym przypadku możemy domniemywać, że gdyby Papież dziś żył, to wycofał by wszystkie te zmiany. Dlatego możemy powoływać się na zasadę epikei, czyli nadprawności (domniemanej zgody prawodawcy).

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.