Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

środa, 13 listopada 2019

101 lat temu zostało zlikwidowane Królestwo Polskie.


101 lat temu zostało zlikwidowane Królestwo Polskie. Stało się to, nie decyzją okupantów czy zaborców ale dekretem samozwańczego naczelnika państwa.

Józef Piłsudski 10 listopada przyjechał do Warszawy i w godzinach porannych został przyjęty przez członka Rady Regencyjnej Zdzisława Lubomirskiego. W rozmowie poinformował regenta, że zamierza wyjechać do Lublina, aby wesprzeć lewicowy rząd Ignacego Daszyńskiego.

W tej sytuacji aby zapobiec wojnie domowej Rada Regencyjna na posiedzeniu w dniu 11 listopada, w którym uczestniczył również Józef Piłsudski zgodziła się na przekazanie mu władzy nad Wojskiem Polskim. Wspólnie podpisali niżej zamieszczoną Odezwę, z której wynika, że Piłsudski wejdzie w skład rządu powołanego przez Radę Regencyjną, jako naczelny dowódca Wojska Polskiego.

================================================

„Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.” 
Podpisali 
Aleksander Kakowski, Józef Ostrowski, Zdzisław Lubomirski, Józef Piłsudski.

================================================

Wojna i powszechna bieda oraz działania agentury niemieckiej a także lewicowej propagandy zrobiły swoje, nastroje w społeczeństwie robiły się coraz bardziej rewolucyjne. Różne grupy domagały się ustąpienia Rady Regencyjnej a Piłsudski mimo podpisanej Odezwy nie zamierzał dotrzymać podjętych ustaleń i utworzyć rządu narodowego. Podjął natomiast działania mające na celu utworzenie rządu lewicowego, realizującego jego cele polityczne.

W tej sytuacji 14 listopada, aby nie dopuścić do dwuwładzy i wojny domowej Rada Regencyjna zdecydowała o przekazaniu Piłsudskiemu - również władzy cywilnej. Następnie Rada Regencyjna rozwiązała się wydając Oświadczenie.

Piłsudski obiecując powołanie rządu zgody narodowej w dniu 14 listopada przejął pełnię władzy w Królestwie Polskim. Jego cynizm polegał na tym, że on już 13 listopada zlecił Ignacemu Daszyńskiemu misję utworzenia rządu lewicowego, ale była to próba nieskuteczna.

Natomiast w dniu 17 listopada Piłsudski powołał rząd Jędrzeja Moraczewskiego. Pod względem organizacyjnym i prawnym kontynuował on prace powołanego przez Radę Regencyjną prowizorium rządowego Władysława Wróblewskiego ale politycznie zapowiadał realizację programu rządu Daszyńskiego..

Powołanie rządu Jędrzeja Moraczewskiego, RZĄDU LUDOWEJ REPUBLIKI POLSKIEJ było złamaniem złożonych uroczyście przez Piłsudskiego w dniu 14 listopada obietnic, było zamachem stanu likwidującym Królestwo Polskie. Formalnym dopełnieniem tego bezprawia był dekret Piłsudskiego z dn. 29 listopada 1918 (kiedy to ogłoszony w Dzienniku Praw Państwa Polskiego Nr 17) o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej.

Królestwo Polskie istniejące w różnych konfiguracjach od czasu Bolesława Chrobrego, zostało 101 lat temu dekretem Piłsudskiego skutecznie zlikwidowane.

Skan pisma RR do Piłsudskiego
Antoni Gut
Źródło: Facebook.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.