Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

poniedziałek, 11 listopada 2019

Dlaczego 11 listopada jest obchodzone państwowe święto niepodległości?


W Warszawie 11 listopada 1918 r. odbyła się wielka manifestacja PPS i strajk powszechny na rzecz poparcia lewicowego rządu Daszyńskiego. To wydarzenie i nacisk ze strony okupantów były powodem powołania w tym dniu przez Radę Regencyjną brygadiera Józefa Piłsudskiego na stanowisko Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego. Tym samym Piłsudski przyjął posadę w instytucji podległej Radzie Regencyjnej.

Natomiast we Francji w Lasku Compiègne, Niemcy podpisały z Francją rozejm, który był faktyczną kapitulacją Niemiec i był to symboliczny koniec I wojny światowej

W Królestwie Polskim od 7 października 1918 r. formalną, ale coraz bardziej faktyczną władzę sprawowała Rada Regencyjna i instytucje przez nią powołane a więc sądy, administracja terenowa, oświata i oczywiście Wojsko Polskie. We Lwowie już 1 listopada Polacy chwycili za broń i po ciężkiej walce wyzwolili Miasto. Podobne nastroje były w Wilnie i Sejnach. W Galicji już wtedy władzę od Austriaków pokojowo przejęła Polska Komisja Likwidacyjna, złożona z polskich posłów do sejmu wiedeńskiego. A Wielkopolska, Śląsk, Pomorze i Mazury szykowały się do konfrontacji z zaborcą. Natomiast Niemcy zapewnieni przez Józefa Piłsudskiego o nie dopuszczeniu do wojny o granice stawali się i coraz bardziej pewni siebie i butni. 

Na wschodzie, Ukraińcy, Białorusini i Litwini próbowali tworzyć własne państwa a w Rosji trwała rewolucja wywołana zamachem bolszewickim w Piotrogrodzie. Biali generałowie rozumiejąc zagrożenie próbowali pokonać tą „czerwoną zarazę”. 

W Polsce tradycyjnie władze III RP i duża część społeczeństwa obchodzi 11 listopada jako święto niepodległości. Zostało ono ustanowione dn. 23.04.1937 r. przez sanację. W Ustawie napisano „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.” 

Natomiast od 2010 r. ulicami Warszawy przechodzi Marsz Niepodległości, gdzie Polacy z całego Kraju przypominają władzom III RP o obowiązkach wobec Ojczyzny.   

Trudno dziś dociec co autor miał na myśli pisząc tekst Ustawy, wszak w tym dniu w Polsce nic się nie wydarzyło, co miałoby wpływ na proces odzyskania przez Polskę niepodległości. Był strajk i demonstracja PPS a Piłsudski przyjął posadę w Wojsku Polskim podległemu Radzie Regencyjnej.

Wtedy - 11 listopada, Polska już od przeszło miesiąca była niepodległa.

Antoni Gut
Źródło: Facebook.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.