Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

sobota, 8 czerwca 2024

Niegodne: Znak kaplicy Novus Ordo przedstawiający drogocenną krew Jezusa jako rozprysk krwi.

W Polsce, diecezja gnieźnieńska…

Niegodne: Znak kaplicy Novus Ordo przedstawia Najdroższą Krew Jezusa jako rozpryski krwi

Źródło obrazu: Facebook (dozwolony użytek)

 W środę 29 maja 2024 r. w parafii Novus Ordo pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku (diecezja gnieźnieńska) odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy Najświętszej Krwi Chrystusa. Przewodniczył jej ordynariusz miejsca „arcybiskup” Wojciech Polak, będący jednocześnie prymasem Polski.

 12-minutowy film z najważniejszymi momentami ceremonii jest dostępny na YouTube. 

 Obraz tytułowy przedstawia wejście do kaplicy. Czerwone plamy atramentu przypominające rozpryski krwi najwyraźniej mają przedstawiać Przenajdroższą Krew przelaną przez Zbawiciela. Oto widok szczegółów z bliska:

 Wewnątrz kaplicy, obok krucyfiksu w prezbiterium, znajduje się malowidło przedstawiające zabitego baranka, także z plamami krwi:

Źródło obrazu: zrzut ekranu YouTube (Parafia Mieścisko)

 Co ciekawe, rozbryzgi krwi w tym miejscu nie są przypadkowe, ale mają kształt dwuwymiarowej mapy świata, z Australią po prawej stronie i Amerykami po lewej. 

 Oczywiście prawdą jest, że nasz Błogosławiony Pan jest „Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata” (J 1,29); a w Apokalipsie jest opisany jako „Baranek stojący, jakby zabity” (Apok 5:6), gdy niebiosa się otworzą. Nie w tym rzecz.

 Porównajmy to ze sposobem, w jaki flamandzki malarz Jan van Eyck (zm. 1441) przedstawił tę scenę w swoim słynnym Ołtarzu Gandawskim, znanym również jako Adoracja Mistycznego Baranka:

Źródło obrazu: Shutterstock (Pecold; przycięty)

 Oczywiście nie w każdym kościele może namalować swoje dzieła taki mistrz artysta jak van Eyck, ale wszystkie dzieła sztuki katolickiej powinny nadal być dostojne i budujące – a nie wyglądać, jakby ktoś zdewastował zewnętrzną część kościoła, rzucając w niego puszką z farbą.

W wydaniu  The Sacred Heart Review z 30 czerwca 1894 r., s. 5, czytamy:

„Na starych obrazach i rycinach przedstawiających ukrzyżowanie”, – mówi ojciec Clarke, S.J., – „często widzimy aniołów trzymających kielich, aby złapać krople Najdroższej Krwi, gdy spadają ze świętych ran na dłoniach i stopach Jezusa. Powiedziano nam również, że aniołowie zebrali całą krew, którą nasz Pan przelał podczas swojej męki, aby nie uronić ani kropli. Jakże musieli uważać każdą kroplę za skarb o nieskończonej wartości. Módlcie się, abyście mogli wzgardzić wszystkimi ziemskimi rzeczami w porównaniu z drogocenną krwią Jezusa.

"Aniołowie nie tylko cenią Krew Chrystusa, ale oddają każdej kropli najwyższy hołd. Klękamy więc i adorujemy Krew Chrystusa w kielichu na ołtarzu. W każdej kropli obecny jest Chrystus, cały i niepodzielny. Uczyń akt wiary w ten cudowny cud i módl się, abyś mógł adorować ze czcią, tak jak aniołowie obecni przy ukrzyżowaniu.

„Kiedy nasze usta są spieczone i suche w chorobie lub w agonii śmierci, obyśmy pamiętali o Tobie, Panie, i Twoim świętym pragnieniu znoszonym za nas, i obyśmy ofiarowali nasze cierpienia w jedności z Twoim niewypowiedzianym i bolesnym pragnieniem na krzyżu”.

Tych pięknych i świętych uczuć, jak widać, nie przekazuje niegodny rozprysk krwi obok wejścia do Kaplicy Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Mieścisku.

Najdroższa Krwi Jezusa, ratuj nas!

ZA: https://novusordowatch.org/2024/06/undignified-polish-chapel-precious-blood-spatter/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.