Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

czwartek, 8 grudnia 2022

8 grudnia – Niepokalane Poczęcie N. M. Panny.


8 GRUDNIA

NIEPOKALANE POCZĘCIE N. M. P.

Ryt zdwojony I-ej kl.   Szaty białe.

     Święto dzisiejsze ma na celu podanie wiernym do uczczenia przywileju Matki Boskiej, mocą którego dla zasług Jezusa Chrystusa od pierwszej chwili swego istnienia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat ten został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX, 8 grudnia 1854 roku, czyniąc zadość powszechnej chrześcijańskiej tradycji, która od wieków czciła tę, która według słów Ewangelii była « łaski pełna » .
      Samo święto jest pochodzenia wschodniego, gdzie obchodzono je już w VIII wieku, 9 grudnia, w IX wieku przyjęto je w południowej Italii, stamtąd przeszło do Normandii i Irlandii. W Polsce przyjęło się około XIV w. Benedyktyni z św. Anzelmem i Franciszkanie z Duns Scotem († 1308) sprzyjali świętu « Niepokalanego Poczęcia » obchodzonemu od 1128 r. w klasztorach anglo-saksońskich. W XV w. papież Sykstus IV wzniósł w Watykanie kaplicę sykstyńską na cześć Niepokalanego Poczęcia N. M. Panny. Ojcowie Kościoła nie mieli nigdy dość słów na wysłowienie czystości i świętości tej, która od pierwszej chwili swego istnienia starła węża.

Za: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. Gaspar Lefebvre, Benedyktyn. Przekład polski opracowali mnisi opactwa w Tyńcu. Opactwo ŚŚ. Piotra i Pawła w Tyńcu – Polska. Opactwo Św. Andrzeja, Bruges – Belgia, 1956 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz