Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos
_________________________________________________

poniedziałek, 27 lutego 2017

40 rocznica zajęcia kościoła św. Mikołaja w Paryżu przez Tradycyjnych Katolików.


Kościół Saint-Nicolas-du-Chardonnet (św. Mikołaja) – katolicki kościół w Paryżu, na terenie 5. okręgu paryskiego. Od 1977 r. nieformalne centrum katolicyzmu odrzucającego uchwały "Soboru Watykańskiego II".

W 1977 r. tradycjonaliści pod wodzą księży François Ducaud-Bourgeta, Louisa Coache'a i Vincenta Serraldy nielegalnie przejęli kościół, wyrzucając z niego jego dotychczasowego opiekuna księdza Pierre Bellego. Pomimo oficjalnego nakazu eksmisji, uzyskanego przez arcybiskupa Paryża, Tradycyjni Katolicy pozostają faktycznym użytkownikiem obiektu, odprawiając w nim tradycyjne, katolickie Msze Święte (w klasycznym Rycie Rzymskim) oraz prowadząc zajęcia ewangelizacyjne.


Śp. Louis de Funès († 1983) wspomagał finansowo księdza Ducaud-Bourgeta, w czasie pierwszych, trudnych lat "okupacji" paryskiego kościoła Saint-Nicolas-du-Chardonnet, który tradycjonalistyczni wierni zajęli 27 lutego 1977 r.